چطور لنز تماسی درست را انتخاب کنیم؟

وقتی تصمیم گرفتید یک لنز تماسی را امتحان کنید باید به چشم پزشك یا اپتومتریست  خود مراجعه کنید و یک مارک با کیفیت و مطمئن رابخواهید.همیشه باید آنچه راکه برای چشمان شما  و شیوۀ زندگی شما بهترین است، بخواهید.معاینه كننده  شما در مورد انتخابهای  موجود شما را مطلع کند و قبل  از آنکه به شما  لنزهای تجویزی  بدهد آزمایشاتی انجام      می دهد.آماده باشید برای حفظ سلامت چشمان خود هزینۀ یک آزمایش را بپردازید زیرا پیش از استفاده  از لنز آزمایش ضروری است.این فقط چند دقیقه  طول می کشد و بدون درد است.این بروشور برای روشن شدن موضوع آموزش–  مشارکت در تجربه ها  وخیلی مهم تر، تشویق شما برای آنکه  به معاینه كننده  خود مراجعه کنید  و اقدام  به تهیه  لنز تماسی نمایید، به شما کمک خواهد کرد.

آیا لنزهای تماسی راحت هستند؟

 آیا شما تا کنون نسل جدید لنز را امتحان کرده اید؟ سالها از شروع  مصرف لنزهای تماسی می گذارد اما در چند  سال گذشته یک پیشرف عظیم در موارد لنزهای  تماسی ایجاد شده است. فقط مقایسه کنید که با چه سرعتی طی یک سال کامپیوترها گسترش می یابند، پیشرفت  مشابهی در سالهای گذشته در مورد لنزهای تماسی انجام شده است . لنزهای جدید  فوق العاده نرم- ظریف و قابل  انعطاف هستند و  مطلب خیلی مهم حفظ رطوبت برای راحتی بیشتر است. ماده  و طراحی لنزهای جدید این امکان را می دهد که لنز با چشم شما مطابقت کند.از آنجا که آنها  بطور منظم عوض  می شوند همیشه  لنز شما  پاکیزه، سالم و راحت هستند .در واقع  لنزهای تماسی  بسیار راحتند  مانند این است که اصلا  شما چیزی  به چشم      نزده اید.

من دوست ندارم چیزی توی چشمهایم بگذارم!!!

 این یک عکس العمل طبیعی است برای کسی که لنزهای تماسی برایش جدید است. در واقع این یک اسم دارد:ترس از لمس چشم.در حالیکه این قابل فهم است که در ابتدا کمی مردد باشیم. این احساس به سرعت ازبین می رود،هنگامیکه معاینه كننده  شما به شما نشان می دهد که چگونه به طور مناسب لنزهایتان را روی چشم گذاشته و بیرون بیاورید.شما خواهید دید که این به همان  سادگی  پوشیدن ودرآوردن کفشهایتان است، میلیونها مصرف کننده  لنز این کار را انجام می دهند، پس چرا شما نه؟ آنرا امتحان کنید خواهید دید راحت است.

 آیا لنزهای تماسی  باعث عفونت چشم می شوند؟

به هیچ وجه لنزهای تماسی خودشان عفونت تولید نمی کنند. یک لنز کثیف عفونت را شروع می کند. فقط عدم بهداشت یا بد استفاده کردن از لنز ممکن است موجب اینگونه  مشکلات شود.اگردستور العملهایی که توسط معاینه كننده  شما داده شده است را رعایت کنید ولنزها را به طور مرتب ضدعفونی کنید شما از راحتی استفاده از لنزهای تماسی  بدون هیچ  وقفه ای لذت خواهید برد. همچنین مهم است به خاطر داشته باشید هر چه بیشتر  لنزهایتان را عوض کنید  سلامتی بیشتری برای چشمان شما به همراه خواهید داشت زیرا فرصت کمتری برای ساخته شدن رسوبات  مثل چربی ناشی از افزایش اشک طبیعی شما که برای جرمها به عنوان تغذیه است وجود دارد. تا وقتی که لنزتان را به طور مناسبی ضد عفونی می کنید وآن را به دقت تمیز می کنید وهمانطورکه دستور داده شد آنرا عوض می کنید جرمها وجود نخواهند داشت.

آیا لنزهای تماسی غیر بهداشتی هستند؟

مواد لنزهای تماسی با بافت بدن سازگار بوده و شبیه موادی هستند که اغلب در زمینه پزشکی استفاده می شود .به علاوه آنها  اجازه می دهند اکسیژن کافی از میان  لنز عبور کند به همین جهت است که با  لنزهای تماسی جدید کمبود اکسیژن برای چشم یک افسانه است .لنزها به گونه ای  طراحی شده اند که برای راحتی بهینه  با شکل چشم متناسب انتخاب شوند .

لنزها وقتی متناسب انتخاب شوند و مراقبت مناسب از آنها به عمل آید و گذاشتن  و بیرون آوردن انها  مطابق  دستورالعمل داده شده توسط  تجویزكننده  باشد، لنزها یک اتنخاب سالم برای اصلاح بینایی هستند. بدون شک از آنجا  که  لنزهای تماسی ابزار پزشکی هستند، پیروی از دستورالعملهای تجویزكننده شما، اهمیت دارد.

 آیا لنزهای تماسی به چشم من اجازه نفس کشیدن می دهند؟

برای چشم های سالم لازم است یک میزان معین اکسیژن به قرنیه برسد بنابر این می بایستی اکسیژن از لنزهای شما عبور کند. این میزان مورد نیاز چشم شما خواهد بود اگر شما فقط لنزهایتان رادر طول روز استفاده کنید و اگراز توصیه های دکتر خود پیروی کنید می توانید مطمئن باشید که چشمان شما با  کمبود اکسیژن برای تنفس  مواجه نخواهند شد.به هر حال اگر چه ماده لنزهای تماسی خودش برای رساندن اکسیژن کافی به قرنیه بسیار مهم است ،رساندن  اکسیژن  به عوامل  دیگری هم  وابسته است. برای  مثال  مراقبت از لنز یک معیار بسیار مهم است،هر  رسوبی  روی لنز راه عبور اکسیژن از لنز را می بندد.به همین جهت است که تمیز کردن  و ضدعفونی لنز برای سلامتی چشم بسیار مهم است.  به همراه عوض کردن لنز در دوره کوتاه با مراقبت از آن،شما از لنزهایتان حداکثر لذت را خواهید برد.

آیا لنز تماسی ممکن است به چشم من بچسبد؟

نه.برای یک لنز این امکان  وجود ندارد که  پشت چشم شما گم شود.آنها می توانند فقط جلو چشم شما بمانند یا اگر جابجا  شوند.زیر پلک شما باشند. چشم یک سد محافظ کننده  دارد که سفیدی چشم  را می پوشاند و زیر پلک بالا و پایین شما خمیده می شود برای اینکه از حرکت لنز به پشت آن جلوگیری کند.

اگر من سریع حرکت کنم لنزها ممکن است از چشم من بیرون بیفتد؟!

به لطف آناتومی چشم انسان این عملا غیر ممکن است که لنز بیرون بیفتد به همین جهت است که شما می توانید همه  ورزشها را در حالیکه  لنز به چشم دارید انجام  دهید. نیرویی که یک لنز را در چشم شما نگه می دارد به قطر لنز بستگی دارد. لنزهای نرم بندرت بیرون می افتند چون وقتی به خوبی روی قرنیه قرار گرفته باشد هرگز این اتفاق نمی افتد .

تمیزی لنزها برای همیشه لازم است؟

تمیز کردن لنز برای سلامت چشمان شما خیلی مهم است. خوشبختانه امروزه محلولهای چند منظوره به سادگی مراقبت و نگهداری از لنز را نسبت به گذشته ساده تر کرده است.به هر حال زمان مورد نیاز برای ضد غفونی لنزها بستگی به نوع محلول شستشو دهنده دارد که شما انتخاب می کنید.بهترین راه برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن لنز شما آن است که این کار را در شب انجام دهید واجازه دهید که محلول در زمانی که شما خوابیده اید عمل کند .همواره از دستورالعملهای ذکر شده بر روی بر چسب محلول لنز پیروی کنید.

وقتی که از لنز استفاده می کنم می توانم آرایش کنم؟

شما می توانید آنچه که لازم است انجام دهید ولی با رعایت  دستورالعمل درست.آرایش را بعد از اینکه لنزها را روی چشم  گذاشتید انجام دهید و قبل از آنکه آرایش را پاک کنید لنزها را در آورید.به همین سادگی است. وقتی که شما از اسپری مانند اسپری مواستفاده می کنید برای پرهیز ازچسبیدن اسپری به لنز چشم خود را ببندید.

آیالنزهای تماسی رنگی فقط برای کسانی است که نیاز به اصلاح بینایی دارند؟

لنزهای تماسی رنگی با تصحیح  یا بدون  قدرت تصحیح  وجود دارد.یعنی شما می توانید حتی لنزهای رنگی را وقتی نیازی  به اصلاح بینایی ندارید استفاده کنید.به هر حال اگر شما به اصلاح بینایی نیاز ندارید،لنزهای رنگی بایستی توسط معاینه كننده  تجویز و متناسب  شده باشد و به همان مراقبتهای لنزهای دیگر نیاز دارد.

آیاتمامی لنزهای تماسی تقریبا مثل هم هستند؟

به لطف  پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از لنزهای تماسی موجود هستند،اگر چه تعداد انتخابها  بسیار زیاد است. زیرا هر کسی، در اصلاح بینایی و شیوۀ  زندگی متفاوت است.این بسیا ر اهمیت دارد که با معاینه كننده  برای پیدا کردن بهترین لنز که با چشم شما و شیوه زندگی شما متناسب است  مشورت کنید.نیازهای شما هر چه که هستند  معاینه كننده  لنزهای متناسب با شرایط زندگی شما را ارائه خواهد کرد.

از چه لنزی اکسیژن بیشتری  عبور می کند؟

 نسل جدید لنزهای تماسی که از مواد سیلیکون هیدروژل  ساخته شده است،اگر چه محتوای آب آنها  کمتر از لنزهای نرم هیدرژن است، ولی اکسیژن کافی  و بیشتری از خود عبور    می دهند.

آیا لنزها بینایی واضح تری نسبت به عینک به من می دهند؟

  لنزها درست روی قرنیه جای می گیرند وبنابراین بینایی شما را به طور مستقیم روی چشم شما اصلاح می کنند ونه با یکی دو سانتی متر فاصله مثل عینک به همین جهت است که در بسیاری از موارد لنزها بینایی بهتری را فراهم می کنند.آنها به شما دامنه دید وسیع تر و دید پیرامونی گسترده تری نسبت به عینک می دهند. مهم نیست کجا را نگاه می کنید زیرا لنز شما برخلاف عینک به همراه حرکت چشم شما حرکت می کند. بعلاوه لنزها بخار نمی گیرند، نمی افتند یا در طی فعالیتهای فیزیکی نمی شکنند و باران  روی آنها  تاثیری ندارد.

درهر نوع  ورزش  لنزهای تماسی، دید بسیار بهتری نسبت به  عینک  می دهند.

آیا کسی که آستیگماتیسم دارد می تواند لنز استفاده کند ؟

در گدشته برای اصلاح  آستیگماتیسم  لنز نرم  در دسترس  نبودند اما  نو آوریها در چند سال اخیر این را  تغییر داده اند. آستیگماتیسم مانعی برای استفاده  از لنز نیست. لنزهای  نرم جدید آستیگماتیسم را نیز اصلاح میکند.

آیا سن من برای استفاده از لنز خیلی کم است ؟!

هیچ محدویت سنی  وجود ندارد.بچه ها همانند  بزرگترها  می توانند از لنز تماسی استفاده کنند. علاوه بر آن  لنزهای تماسی یک  انتخاب برای اصلاح  بینایی  فوق العاده راحت برای نوجوانانی است که ورزش و تفریح به عنوان بخشی از زندگی روزانه آنها ست.

آیا سن من برای شروع لنز خیلی زیاد است!؟

مردم در هر سنی می توانند از لنز استفاده ببرند.تنها محدودیت استفاده از لنز عدم اصلاح دید است. اما عدم اصلاح دید به سن و معمولا به نوع لنز قابل استفاده بستگی ندارد.

آیالنز هزینه زیادی دارد؟

هزینه واقعی لنزهای تماسی کمتر از آن است که مردم فکر می کنند. با پیشرفت تکنولوژی لنزها تنوع بسیار در بازار دارند بسته به نوعی که شما  مصرف می کنید  و اینکه چند وقت یکبار آن را عوض می کنید، لنزها می توانند کمتر از آنچه که شما برای  یک فنجان  قهوه  می پردازید هزینه بردارد. تجویزكننده شما ، به  شما برای  پیدا کردن  لنزی که متناسب با بهترین دید و روش زندگی و بودجه شما باشد،کمک می کند.

مراقبت از لنزها به معنی مراقبت از چشمهاست .

چشمها در کیفیت زندگی تاثیر فراوانی می گذارند. شما نباید در مورد آنها ریسک کنید. به عنوان یک استفاده کننده از لنز، مراقبت مناسب و تعویض منظم  لنزهایتان برای سلامت چشمهای شما ضروری است و این مهم است که انواع لنزها حتی لنزهای رنگی توسط معاینه كننده تجویزشود. معاینه كننده ، شما را مطمئن خواهد کرد که مناسبترین لنز را خواهید گرفت که نیازهای چشم شما را برآورده می کند.برای گرفتن بهترین نتیجه،شما باید از لنزهایتان درست استفاده کنید و راهنماییهای داده شده توسط معاینه كننده  خود را دنبال کنید.

انتخاب لنزی که برای شما مناسب است!

همه لنزها مثل هم نیستند.تعدادی از فاکتورهای مختلف مانند:سن، شیوه زندگی و اصلاح دید، نظر نهایی که چه نوع لنزی  برای هر مصرف کننده خاص مناسب است را مشخص می کند. به همین خاطر فقط یک معاینه كننده  می تواند به شما بگوید کدام لنز نیازهای خاص شما را برآورده می کند . بیشتر لنزهای امروزی  برای جایگزینی پی درپی  و تعویض مکرر توصیه می شوند و به استفاده کنندگان موقعیتی را می دهند که دید آنها به حداکثر برسد و سلامت چشمها هم حفظ شود.

استفاده از لنزهای روزانه:

 لنزهای روزانه در طول روز استفاده می شوند و لازم است که هر شب قبل از خواب بیرون آورده شوند.آنها باید به صورت تعویض مکررو بعد از یک زمان مشخص دور انداخته شوند و یک جفت لنز نو جایگزین شود.مهم است که بدانید که با کوتاه کردن زمان (دوره) تعویض، میزان مشکلات در لنزها به طور چشمگیری کم خواهد شد.

این حقیقت ساده را به خاطر داشته باشید: هر چه تعویض  لنزهای شما  بیشتر باشد احتمال  بروز مشکلات کم خواهد شد. بعضی از لنزهای  روزانه هر روز دور انداخته می شوند در حالیکه  بعضی  دیگراز  لنزها بعد از یک یا دو هفته  یا بیشتر دور انداخته می شوند. قبل  از مصرف  دوباره  آنها  باید تمیز و ضد عفونی شوند.اگر شما  نمی خواهید هر روز لنزهایتان  را تمیز کنید از آلرژی  و یا عفونت رنج خواهید برد.

 شریکی استفاده کردن لنز خطری بزرگ برای سلامت چشمهاست.

لنزها منحصرا مناسب چشمهای یک شخص خاص است و نباید هرگز با کس دیگری شریک شوید.آنها را درست استفاده کنید و از بینائیتان محافظت کنید.شما بعد از تعویض لنز احساس یک لنز جدید برایتان لذت بخش خواهد بود و مهمتر اینکه سلامت چشم را تضمین می کند.

شما ممکن است به این نتیجه برسید که  دور انداختن  لنزها در حالیکه دید شما هنوز راحت و خوب است درست نمی باشد که البته این فکر غیر منطقی است.اگر چه  مشکلات چشم اغلب در ابتدا علائمی ندارند و بینایی  به طور قابل ملاحظه ای  بدون  درک آن می تواند کم شود که اگر این کاهش بینایی  روند  شدیدی  نداشته باشد تشخیص داده نمی شود. برای پرهیز از هر مشکلی شما باید لنزهایتان را قبل از اینکه هر گونه کاهشی دردید رخ دهد دور بیندازید.

هر قدر زمان تعویض لنزهایتان با یک جفت لنز نو کوتاهتر باشد چشمان شما سلامتی خود را حفظ خواهند کرد.

اگر چه بعضی اوقات بخاطر سپردن  تعویض لنزها مشکل است، بهتر است روز تعویض  لنزهایتان را در تقویم  بنویسید. اگر شما تقویم دارید آنرا برای یادآوری تعویض  لنزهایتان برنامه ریزی کنید.همچنین فکر خوبی است که یک یادآوری چشمی در خانه در جایی که شما هر روز لنزهایتان  را بچشم  می گذارید و در می آورید، داشته  باشید.برای  مثال  یک یادداشت نزدیک جای مسواک یا روی آینه که به یادتان بیاورد که زمان مصرف یک  جفت لنز  تازه است.به خاطر داشته باشید اگر شک دارید همیشه از یک جفت  لنز تازه  استفاده کنید. لنزها ابزار پزشکی هستند و باید مانند ابزار پزشکی با آنها رفتار شود.

لنزهای روزانه  هرگز نباید در طول  شب بدون  تائید معاینه كننده  استفاده  شوند،با انجام این کار چشمهای  شما از اکسیژن محروم می شود  و قدرت چشمها را در مقابله با عفونت کم   می کند.

      –همیشه لنزهایتان را طبق دستور تجویزكننده  تعویض کنید.استفاده طولانی مدت آنها بدون تعویض می تواند منجربه افزایش رسوب لنزها وکم شدن بینایی  شود. به خاطر داشته باشید هر چه تعویض کردن لنزهایتان بیشتر باشد سلامت چشمانتان بیشتر خواهد بود.

      –شستن دستها همیشه اولین  قدم قبل از دست زدن به  لنزها می باشد. چه برای در آوردن لنزها  و تعویض آنها یا تمیز کردن آنها . به عبارت دیگر هر چیزی که در دستها باشد می تواند به لنزها انتقال داده شود شامل باکتریها  و سایر میکرو ارگانیسم ها.

      –تجویز صابونهای مایع ضدباکتری بدون عطر بر صابونهای قالبی که براحتی می توانند آلوده شوند، ارجحیت دارند.

     دستها را بعد و قبل از تماس باهرگونه صابون باید آبکشی کرد.دستها باید همیشه با یک حوله بدون پرز برای جلوگیری از گرفتن پرز به لنزها خشک شوند.

   –هر لنزی که بیش از یکبار استفاده می شود باید قبل از اینکه دوباره به چشمها برگردد تمیز و ضد عفونی شود. زیرا جرمهای بیماری زا و موادی مانند پروتئین – کلسیم و چربی که به طور معمول در اشک چشم هستند در سطح لنزها قرار می گیرند و چشمهای شما را مستعد ناراحتی می سازند.

مایع لنزها :همه محلولهای لنز نمی توانند برای همه لنزها استفاده شوند. مایع لنزها با هم فرق دارند،درست مثل لنزهایتان.مایع لنزهای چند منظوره یک راه راحت برای مواظبت از لنزهای شما،که می توانید ازاین راه برای تمیز کردن – ضدعفونی و شستن لنزهایتان استفاده کنید. اگر چه بیشتر مایع لنزهای چند منظوره می توانند برای بیشتر لنزهای نرم استفاده شوند،  اما این بستگی به موارد مختلف محلولها وسازگاری مواد لنزها دارد.همیشه با معاینه كننده  خود مشورت کنید وفقط راه حلهای توصیه شده  توسط معاینه كننده  تان را استفاده کنید.شما همچنین باید از دستورات داده شده بر روی برچسب محلول پیروی کنید. اینجا بعضی از راهنماییها موجود است:

      – به سرپوش باز بطریهای محلول لنز دست نزنید .آنها آلوده خواهند شد.

      – بلافاصله بعد از استفاده در بطری را ببندید.

      – همیشه قبل از تعویض نوع دیگر مایع لنز با دکترتان مشورت کنید.

      – همیشه تاریخ انقضا را بخاطر داشته باشید.هرگز مایع لنزی را که تاریخ مصرفش تمام شده استفاده نکنید.

تمیز کردن لنزها : پاکیزگی مناسب و شستن  لنزها  می توانند  باکتری های  را  که ممکن است روی  لنزها  باشند از بین ببرند. بهترین زمان  برای تمیز کردن  و ضدغفونی کردن لنزهای نرم  که دوباره استفاده  خواهند شد، بلافاصله  بعد از درآوردن  است.مثلا مانند همیشه، لنز را در کف  دست خشک و تمیز  قرار داده، چند قطره از محلول لنز روی  آن  ریخته  می شود.استفاده کردن از انگشت نشانه برای مالش آرام در سطح هر لنزلازم است. لنزها را کاملا با محلول بشوئید و در جعبه لنز بگذارید.هر محفظه را از محلول  لنز  پرکنید، در پوش را ببندید وبگذارید لنزها کاملا در محلول غوطه ور باشند.در صورت عدم استفاده از لنز طبق دستورالعمل معمول آنرا تعویض نمائید.تمیز نگه داشتن جا لنزی یکی از راههای حفظ سلامت و بهداشت لنز است.پس از گذاشتن لنزها باید به طور روزانه جالنزی از محلول خالی شود و با محلول ضد عفونی شسته و درهوای آزادخشک شود.جای لنزها  باید چند ماه یکبار عوض شود. اگر شما به طور مناسب از توصیه های معاینه كننده خود پیروی کنید از راحتی و دید واضح با لنزها لذت خواهید برد.

دکتر فرشاد عسکری زاده(دانشجوی دکترای تخصصی اپتومتری) 

این خبر را به اشتراک بگذارید :