به گزارش روز شنبه روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهارکرد: با توجه به این که بیشتر شکستگی های کاسه چشم یک طرفه رخ می دهد، تیم جراحی تصمیم گرفت برای بازسازی شکستگی ها، به تصویر سه بعدی کاسه چشم سالم که درقالب مهندسی معکوس و با تکنولوژی پرینتر سه بعدی و CT SCAN صورت بیمار بدست آمده بود، استناد و از آن برای ترمیم کاسه چشم شکسته شده استفاده کند.

012f

دکتر شاهرخ رئیسیان با اشاره به اینکه این عمل برروی یک زن میانسال انجام شد افزود: طبق یک برنامه نرم افزاری، قالب حدقه چشم سالم بیمار ساخته و با چشم آسیب دیده مقایسه شد و سپس لوازم بازسازی مورد نیاز با توجه به نوع شکستگی ساخته شد.
وی ادامه داد: در این روش مش (توری) تیتانیوم با استفاده از کارآیی پرینتر سه بعدی ساخته شه و هنگام جراحی در ناحیه شکستگی قرار گرفت تا ضمن ترمیم ناحیه آسیب دیده، قرینگی را در دو طرف صورت ایجاد کند.
رئیسیان گفت: میزان ایجاد قرینگی با این روش بالاتر از روش های معمول بازسازی این نوع شکستگی ها بوده به طوری که جراحی بیمار دچار شکستگی کاسه چشم که توسط تیم جراحی فک و صورت مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز انجام شد، نتایج موفقیت آمیزی به دنبال داشت.
این جراح فک و صورت اظهارکرد: استفاده از پرینتر سه بعدی در جراحی ها چند سالی است که وارد علم پزشکی شده و در رشته ایمپلنتولوژی نیز به صورت گسترده تری از این روش برای ساخت روکش های دندانی استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه در جراحی فک و صورت روش های مختلف برای بازسازی شکستگی های صورت به شکل قرینه وجود دارد افزودد: گاهی ممکن است در عمل ترمیم این شکستگی ها، تعداد لوازم مورد استفاده برای ثابت نگاه داشتن استخوان های آسیب دیده بالا باشد و پس از عمل نیز قرینگی برقرار نشود.
رئیسیان اظهارکرد: بنابراین شکستگی های صورت باید به گونه ای بازسازی شود که با سمت مقابل و سالم صورت قرینه باشد پس روش مورداستفاده باید علاوه بر ترمیم شکستگی، بهترین نتیجه را در برقراری قرینگی حاصل کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: با بررسی های انجام شده، امکان خطا و نداشتن معیار و مقیاس مناسب در جراحی به روش های قدیمی باعث شد این ایده برای کاهش خطا در بازسازی شکل گیرد و برای عمل های جراحی آینده معیاری مناسب ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: طرح و ایده عمل جراحی ترمیم شکستگی اوربیت (بازسازی کاسه چشم) برای نخستین بار با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی مهر پارسال توسط دکتر مهدی حیدری زاده رزیدنت جراحی فک و صورت این مرکز شکل گرفت و این طرح پس از مشورت با تیم پزشکی، با همکاری دکتر فلاحی و تیم مهندسی به سرپرستی مهندس وحید سلطانی آبان امسال کلید خورد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :