دکتر وجیه سادات جلالی متخصص پوست ،مو زیبایی:
در چند سال گذشته تزریق بوتاکس با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است. اخیراً افراد جوان‌تر نیز به طور متناوب از بوتاکس استفاده می‌کنند. همین مسئله باعث شده برخی بپرسند آیا ممکن است برای استفاده از بوتاکس زود باشد؟

ثابت شده است که خطوط اخم، چروک پنجه کلاغی و پیشانی ناشی از چین کردن مداوم پوست برای ابراز حالت‌هایی همچون خشم، شادی و تعجب است. اکثر افراد در سنین بالاتر از ۴۰ سالگی، وقتی این چروک پوستی کامل شده‌اند به استفاده از بوتاکس رو می‌آورند. اما اکنون خیلی‌ مردم متوجه شده‌اند که می‌توان در سنین پایین‌تر از بوتاکس استفاده کرد و از به وجود آمدن این چین و چروک جلوگیری کرد. پزشکان بر این باورند که اگر در سنین پایین‌تر استفاده از عضلات صورت را کاهش دهیم ممکن است چروک پوستی صورت هرگز ایجاد نشوند. به جای اینکه خطوط به وجود آمده را ترمیم کنیم، آسان‌تر خواهد بود که از ابتدا از به وجود آمدن آنها جلوگیری کنیم.
در یک تحقیق که بر روی دو خواهر دوقلو انجام شد، یکی از آنها برای ۱۳ سال از بوتاکس استفاده کرد. سرانجام نتایج مشخص کردند که پیشانی آن خواهری که از بوتاکس استفاده کرد ه هموار بود و خطوط کمتری داشت، اما خطوط چهره‌ی خواهر دیگر که تزریق بوتاکس انجام نداده بود کاملاً واضح و همانطور بود که برای سن او انتظار می‌رفت. پزشکان اعتقاد دارند اگرچه عوامل خارجی می‌توانند بر نتایج تأثیر بگذارند اما تفاوت بین پوستی که بوتاکس دریافت کرده بود و دیگری کاملاً آشکار بود.
این بدان معنا نیست که کودکان و نوجوانان نیز می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند. اما متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند برای جلوگیری از شکل‌گیری خطوط و چین و چروک مصرف بوتاکس را از سنین پایین‌تر مثلاً بعد از ۲۸ سالگی آغاز کنید. خیلی از افرادی که تزریق بوتاکس را از جوانی شروع کرده‌اند متوجه تفاوت پوست خود و دیگر هم سن و سالان‌شان شده‌اند. بنابراین حتی اگر هنوز چین و چروک بر چهره‌ی خود نمی‌بینید ممکن است استفاده از بوتاکس برای شما مفید باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :