رئيس کل سازمان نظام پزشکی ايران، مهمترين معضل در حوزه اپتومتری را تجويز عينک توسط افراد فاقد صلاحيت دانست.

دکتر عليرضا زالی در هجدهمين همايش سراسری انجمن علمی اپتومتری ايران، گفت: برای رفع اين مشکل همواره وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی اعلام کرده است که تجويز عينک طبی جزو حرفه پزشکی است.

وی در خصوص نگرانی‌هايی برای افراد جامعه عنوان کرد: ۳۲ درصد از نوباوگان ايرانی در سنجش بينايی را افرادی تشکيل می‌دهند که مشکلات بينايی دارند. اگر الگوی زندگی جامعه ايرانی به گونه‌ای مناسب تغيير نکند اين آمار تا ۱.۵ برابر افزايش می‌يابد و اين با اهداف تعيين شده برای سال ۲۰۲۰ مغايرت دارد. طبق اين اهداف بايد تا سال ۲۰۲۰ اختلالات بينايی ريشه‌کن شود.

زالی اضافه کرد: پايان سال ۹۰ آماری برای برخی استان‌ها اعلام شد که طبق اين آمار ۷.۱ درصد از دانش‌آموزان سوم دبستان و ۸.۵ درصد از دانش‌آموزان راهنمايی از اختلالات بينايی رنج می‌برند متاسفانه ۲۵ درصد از افراد ۱۵ تا ۴۵ سال به نزديک‌بينی دچار می‌شوند.

رئيس کل سازمان نظام پزشکی ايران با اشاره به مظلوميت نابينايان اظهار کرد: مظلوم‌ترين قشر معلولين نابينايان هستند که تسهيلات شهری در تناسب برای پوشش اين معلوليت مناسب نيست. حتی کتب مورد نياز، چراغ قرمز گويا و ساير امکانات رفاهی برای اين قشر وجود ندارد.اين در حالی است که در هر کشوری برای اين افراد ورزشگاه، دانشگاه و… در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مشکلات جدی اعتباری برای اپتومتری بيان کرد: همکاری بيمه‌های تکميلی و پايه آن گونه که بايد نيست. همچنين تعرفه‌گذاری اپتومتريست‌ها کاستی و چالش‌های زيادی دارد. تا حدی که نظرات اين کارشناسان در نظر گرفته نمی‌شود.اميدواريم با همکاری نظام پزشکی و وزارت بهداشت اين مشکلات پايان يابد.

زالی با اشاره به کاهش ۱.۲ درصدی تنبلی چشم در کشور‌ها حدود ۳ تا ۵ درصد است که ما کشورمان اين آمار را تا ۱.۲ درصد تقليل داده‌ايم و اين خود نمادی از حضور اپتومتريست‌ها در حوزه غربالگری است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :