اهمیت غربالگری در تشخیص و درمان به موقع سرطان ها در هفتمین همایش داروسازان بالینی مورد بحث و بررسی اساتید و پیشکسوتان قرار می گیرد .
دکتر کوروش صادقی متخصص داروسازی بالینی و دبیر علمی هفتمین همایش داروسازان بالینی که از ۵ تا ۷ خرداد در مرکز همایش رازی تهران برگزار می شود با اعلام این خبر گفت : شایع ترین سرطان ها در کل دنیا و در ایران سرطان های دستگاه گوارش ، پستان و سرطان پروستات است و بحث درمان و موفقیت درمان آنها وابسته به این است هر چه زودتر سرطان را تشخیص دهیم ، بخصوص افرادی که ریسک بیشتری در بروز سرطان دارند باید به طور جدی مورد غربالگری قرار گیرند .
وی اظهار داشت : بحث غربالگری در تشخیص زودهنگام سرطان ها در کشور ما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بیماران بیشتر در مورد سرطان بدانند و اهمیت غربالگری آن را بشناسند به عنوان مثال در مورد سرطان دستگاه گوارش بحث تست های غربالگری از سن بالای ۵۰ سال هر ۳ سال یکبار مورد تاکید است.
دکتر صادقی عنوان کرد : متاسفانه این غربالگری در کشور ما خیلی کم انجام می شود و لازم است مردم اهمیت انجام آن را بدانند بخصوص در افرادی که سابقه سرطان را در خانواده دارند از ریسک بیشتری برخوردارند و باید با مراجعه به پزشک متخصص و با راهنمایی همکاران پزشک و در زمان لازم این تست ها را انجام دهند تا بتوان از بروز این بیماریها پیشگیری کرد .
دبیر علمی هفتمین همایش داروسازان بالینی خاطر نشان کرد : در سرطان بحث پیشگیری بسیار مهم تر و موفق تر از درمان است و ریز فاکتورهایی که در تشخیص سرطان ها باید به آنها توجه کرد شامل : مصرف سیگار و قلیان به عنوان یکی از ریزفاکتورهای کاملا شناخته شده و قطعی در بروز سرطان ، چاقی و اضافه وزن و همینطور استفاده بی رویه مواد غذایی آماده که متاسفانه در جمعیت های مختلف دنیا رو به افزایش است و همچنین بحث آلودگی های محیطی بسیار مهم است و برای کاهش مواد آلوده وآلودگی های شهری و صنعتی لازم است دولتمردان چاره ای جدی بیاندیشند .
دکتر صادقی در خاتمه تاکید کرد : افزایش سهم مصرف میوه ، سبزیجات و لبنیات در رژیم غذایی و کاهش مصرف چربی و کربوهیدراتها در سهم غذایی افراد می تواند در بحث پیشگیری از سرطان ها بسیار کمک کننده باشد .

این خبر را به اشتراک بگذارید :