تهیه عینک از مراکز غیر مجاز کاری بسیار خطرناک بوده و می تواند سلامتی فرد را به خطر اندازد.این کار بایستی تحت نظر متخصص این امر یعنی اپتومتریست ها صورت گیرد چرا که اپتومتریست ها اشراف کامل نسبت به همه مسائل مربوط به عینک دارند اعم از عدسی ؛ ساختار چشم،نوع فریم(قاب عینک) و … از طرف دیگر با تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع کامل و تخصصی در مورد کلیه عوامل موثر در ساخت و استفاده از عینک  طبی را بدست می آورند.بطور مثال تعیین نمره عینک، تجدید و ساخت آن بدون داشتن علم آن امکان پذیر نیست.

۱-جنس فریم عینک:

یک اپتومتریست علاوه بر اینکه روی جنس و نوع ساخت عینک اشراف  کامل دارد می داند که برای نمره ای که بیمار استفاده می کند باید از چه فریمی استفاده کند که استانداردهای لازم را هم از لحاظ کازمتیک(زیبایی) و هم از لحاظ فنی و نصب عدسی داشته باشد در کنار همه این مسایل به بحث زیبایی که یک معیار فرعی می باشد نیز توجه دارد.

۲-سایز عینک:

اپتومتریست ها با در نظر گرفتن سایز افقی و عمودی عینک و همچنین با در نظر گرفتن سایز دسته عینک، آنرا با ساختار آناتومیکی فرد منطبق کرده و باعث می شوند تا آزار و اذیت بوجود آمده از یک عینک غیر استاندارد از بین برود.

۳- فاصله ورتکسی (VD):

عینکی که تحت نظر یک اپتومتریست ساخته شده است از نظر طول دسته و فاصله خلف عدسی تا سطح قدامی قرنیه(فاصله ورتکسی) تنظیم و کنترل می شود تا نمره عینک فرد با نمره ای که برای وی تجویز شده است منطبق باشد.در صورتی که این فاصله تنظیم نباشد بویژه در نمرات بالا باعث ایجاد اثرات افزایشی و یا کاهشی بروی عینک شده و این اثر باعث سردرد و مشکلات دیگر در بیمار می شود.

sizing-eyes-for-glasses

۴- زاویه پنتاسکوپیک:

که همان شیب عینک می باشد و بسته به نمره فرد می تواند متغییر باشد.یک اپتومتریست هنگام سفارش عینک و قبل از ساخت این زاویه را اندازه گیری می کند تا بعد از ساخت بیمار دچار مشکل نشود.بعبارت دیگر هر عینکی برای هر نمره ای و هر صورتی مناسب نیست و هماهنگ کردن این سه نکته با حضور اپتومتریست در عینک سازی میسر می باشد.

۵- PD یا فاصله بین دومرکز کانونی چشم:

یکی از مهمترین جنبه ها در یک عینک طبی PD می باشد.این فاصله بایستی بطور دقیق تنظیم شود و در بعضی از مواقع معاینه کننده بنابر وضعیت دید دوچشمی بیمار این فاصله را کم یا زیاد می کند و یا در نقص های کرانیوفاشیال این مرکز بایستی برای هر چشم بطور مستقل اندازه گیری شود.تمام این امور در تخصص یک اپتومتریست قرار داشته و درصورتی دقیق رعایت می شود که فرایند ساخت عینک تحت نظر اپتومتریست ساخته شود.درصورتی که این فاصله دقیق اندازه گیری نشده باشد می تواند باعث سردرد های شدید برای بیمار ایجاد نماید.

۶- جنس عدسی:

جنس عدسی در افراد مختلف و نمره های مختلف متفاوت می باشد.جنس عدسی که برای یک کودک در نظر گرفته می شود با جنس عدسی که برای یک فرد بزرگسال انتخاب می شود متفاوت است بطور مثال عدسی پلی کربنات با عدسی شیشه ای متفاوت بوده و هرکدام کاربرد خاصی دارد.یک اپتومتریست قبل از ساخت و در مرحله سفارش عدسی مشاوره لازم را به بیمار خود می دهد تا یک عینک دقیق با عدسی مناسب سفارش دهد.

۷- ضخامت و خصوصیت عدسی عینک:

از ویژگی های عمومی که یک عدسی باید داشته باشد می توان به موارد ی مانند همگنی ،شفافیت و چگالی اشاره کرد انتخاب عدسی نامناسب حتی با تجویز دقیق می تواند باعث اعوجاج در دید و مشکلات دیگری شود که در صورت رعایت نشدن نه معاینه کننده مسئول مشکلات بیمار خواهد بود نه شخصی که عینک را ساخته است.با توجه با توضیحات داده شده عدسی بایستی تحت نظر یک اپتومتریست بطور دقیق انتخاب شود تا مشکلات گفته شده بوجود نیاید.

۸- اختلاف نمره عدسی با نمره تجویز شده:

رعایت نکردن اصول و موازین علمی در ساخت عینک های طبی منجر به مشکلات بینایی و عوارض بالینی جبران ناپذیر می شود. سردردهای مزمن؛ تاری دید و … که در حالت های شدید تر تهوع و استفراغ و کاهش قابلیت های فردی و شغلی از جمله عوارض شایع در ساخت عینک های طبی نامناسب می باشد.یک اپتومتریست قبل از ساخت عینک نمره تجویز شده را با نمره عدسی که از شرکت خریداری شده است را کنترل کرده و درصورت تطابق صد در صد این دو فاکتور با یکدیگر عینک مذکور را تراش می دهد.

۹- عینک های تدریجی و دوکانونی:

در بعضی از موارد معاینه کننده نوع عدسی را برای بیمار دو عینک بصورت دور و نزدیک مشخص می کند اما بیمار در فروشگاه عینک تغییر عقیده داده و می خواهند سفارش عینک دو کانونی و یا تدریجی(پروگرسیو) دهند.اگر فروشگاه عینک تحت نظر یک اپتومتریست باشد بیمار براحتی می تواند اندازه گیری های مخصوص عینک های تدریجی و دوکانونی را پیش وی انجام دهد و اگر اپتومتریست در فروشگاه عینک حضور نداشته باشد بیمار با مشکلات عدیده ای مانند آستیگماتیسم در دید دور و نزدیک،کاهش سگمان دید دور یا نزدیک و … مواجه خواهد شد.

۱۰- شکل و ظاهر بیمار:

یک فریم مناسب بعد از رعایت کردن تمام موارد بالا بایستی فریمی باشد که از نظر کازمتیک مناسب بیمار باشد.هر فریمی(قاب عینک) برای هر چهره ای مناسب نیست و بایستی زاویه های ماندیبولار،زایگوماتیک ،فرونتال و چانه بیمار و ارتفاع صورت فرد در نظر گرفته شود.یک اپتومتریست می تواند با در نظر گرفتن موارد گفته شده فریم های مناسب را برای بیمار معرفی نماید تا فرد فریم دلخواه خود را انتخاب نماید.

 

موارد ده گانه ای که بدان اشاره کردیم فقط در صورتی رعایت خواهد شد که فرد مسئول فنی عینک سازی تحصیلات دانشگاهی کافی و جامع در این زمینه داشته باشد و این فرد شخصی نیست جز یک اپتومتریست.اپتومتریست ها طی سالها تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی و فعالیت در بهترین بیمارستان های فوق تخصصی چشم کشور تمام مهارت های لازم در زمینه ساخت و ارائه عینک طبی را فرا گرفته و می توانند بهترین کمک برای بیمار خود در زمینه انتخاب،ساخت و ارائه عینک طبی باشند.

 

گرد آورندگان:حمید قلندری ،ماهتیسا تفضلی   و احسان شیرعلی وند

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :