رئیس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: از مسائل کاری اپتومتریست ها اطلاع کامل داریم و به دنبال رفع آن‌ها هستیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر زالی در هجدهمین کنگره علمی اپتومتریست ها با تاکید بر تثبیت جایگاه واقعی اپتومتریست ها در طرح نظام سلامت گفت: غربالگری تنبلی چشم و موفقیت آن بخشی از دستاوردهای بکارگیری اپتومتریست ها در این طرح بوده است.
وی با اشاره به نقش موثر اپتومتریست ها در کاهش اختلالات بینایی دارند افزود: سه تا پنج درصد افراد در جهان تنبلی چشم دارند که این آمار در کشور ما به زیر دو درصد می رسد و در برخی استان ها نیز یک و ۱۴ صدم درصد گزارش شده است.

29567_685

زالی ادامه داد: اینکه کشور ما از آمار جهانی آماری بهتر در بخش تنبلی چشم دارد نشان دهنده جایگاه مطلوب اپتومتریست ها در تشخیص این بیماری است چرا که اگر همین تنبلی چشم به موقع تشخیص داده نشود آینده شغلی و زندگی افراد را دچار اختلال می کند.
وی با اشاره به اینکه تقریبا ۳ میلیون نفر در مدیترانه شرقی اختلال عمیق بینایی دارند گفت: در کشور ما ۵۵۰ هزار نفر اختلال بینایی دارند و ۱۵۰ هزار نفر نابینا داریم.
زالی با بیان اینکه نابینایان محروم ترین و مظلوم ترین معلولین کشور هستند و تسهیلات مختلف شهری، اجتماعی و تحصیلی مناسب ندارند افزود: از آن جمله می توان به کتاب های مخصوص این افراد اشاره کرد که سالانه بیشتر از ۱۰ شمارگان نداریم و یا اینکه تسهیلات شهری از جمله چراغ قرمز گویا برای آن ها فراهم نشده است.
رئیس سازمان نظام پزشکی گفت:‌ به رغم تلاش های همکاران بهزیستی از بین ۱۵۰ هزار نابینا کسری از ۱۰ هزار نفر آن ها شاغل هستند که باید نگاه ویژه به آن ها بشود.
زالی همچنین به ۲۲ میلیون نفر از بیمارانی که در کشور اختلالات انکساری از جمله دوربینی، نزدیکی بینی و یا آستیگماتیگ هستند اشاره کرد و افزود: در تهران پیش بینی می شود دو تا دو و نیم میلیون نفر از عینک استفاده می‌کنند و طبق پژوهشی که سال های اخیر انجام شده است هفت و یک دهم درصد دانش آموزان کلاس اول، هشت و دو دهم درصد در کلاس سوم و هشت و نیم درصد دانش آموزان راهنمایی یکی از اختلالات بینایی را داشته اند.
وی گفت: در سنین بین ۱۵ تا ۴۵ سالگی ۲۵ درصد افراد در کشور از اختلالات نزدیک بینی رنج می برند.
زالی افزود: الگوی زندگی جامعه ایرانی یکی از عللی است که باعث افزایش اختلالات بینایی می شود، اگر تغییر الگوی زندگی صورت نگیرد در آینده این آمار یک و نیم برابر می شود.
وی گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۰ تمام نابینایی و کم بینایی قابل پیشگیری باید ریشه کن شود که با توجه به این عملکرد جایگاه اپتومتریست ها به صورت ویژه باید در نظر قرار بگیرد.
زالی همچنین به ضرورت عینک آفتابی و انتخاب درست آن اشاره کرد و افزود: عینک آفتابی در ایجاد آب مروارید یا آب سیاه می تواند موثر باشد بنابراین باید با مشورت اپتومتریست ها و رعایت استانداردهای مناسب برای انتخاب یو وی مناسب استفاده شود، در غیر اینصورت عینک آفتابی نامناسب تهدیدی برای سلامت چشم به حساب می رود.
رئیس سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات اپتومتریست ها خطاب به آن‌ها گفت: برخی افراد فاقد صلاحیت علمی در کارشما دخالت می کنند، مشکل بیمه و تثبیت جایگاه شما در بخش سلامت و پروانه کار از جمله مسائل کاری شماست که از آن اطلاع کامل داریم و به دنبال رفع آن هستیم.
وی افزود: پروانه کسب اپتومتریست ها را باید نظام پزشکی و وزارت بهداشت صادر کند، زیرا آن ها از جمله اصناف کشور محسوب نمی شوند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :