دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو، از روند نزولی تجویز و مصرف دگزامتازون و همچنین ابتلا به پوکی استخوان در صورت عدم مصرف منطقی خبر دارد .

دکتر فاطمه سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایفدونا – Ifdona ،اظهار کرد : فعالیت کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو در راستای آن است که  از تجویز و مصرف نامناسب و غیرمنطقی دارو بوسیله ابزارهای استراتژیک و راهکارهایی که در کشور وجود دارد جلوگیری نماید تا به این وسیله بتواند اصلاح رفتاری در این حوزه انجام دهد لذا با توجه به اینکه دگزامتازون از جمله بالاترین داروهای تجویزی در نسخ بیمه پزشکان عمومی می باشد آموزشهای زیادی برای افزایش آگاهی و دانش بیماران و مصرف کنندگان، بویژه در خصوص اثرات این دارو، به دانشگاههای علوم پزشکی در نظر گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه روند تجویز دگزامتازون در سالهای اخیر سیر نزولی داشته  است ادامه داد: هنوز هم این میزان  تجویز، بالا است .

این صاحب نظر ارشد حوزه تجویز و مصرف منطقی دارو در بخش دیگری از سخنانش تصریح نمود: دگزامتازون و به طور کلی کورتونها باعث پوکی استخوان می شوند و  ربطی هم به دوز آنها ندارد  حتی در صورت ضرورت هم بیماری که داروی کورتونی مصرف می نماید باید آگاه باشد که خطرات آنها بیش از فوایدشان می باشد.

وی به نکته مهم دیگری نیز در باره دگزامتازون پرداخت و اظهار داشت: بسیاری از مواقع تجویز و  مصرف این دارو در اندیکاسیون مرتبط نیست و این در حالی است که در برخی موارد حتی برای سرماخوردگی و بیماریهای ویروسی نیز تجویز می شود با اینکه ضرورتی برای ان وجود ندارد.دکتر سلیمانی با اشاره به اینکه اینگونه هم نیست که تصور شود اگر بنا بر تجویز پزشک هم نیاز به مصرف این دارو وجود دارد از بیم گرفتاری به پوکی استخوان از آن چشم بپوشیم لذا همواره باید در خاطر داشت که مصرف بیش از حد دارو، و نیز کمتر از حد مجاز آن برای بیمار عوارض دارد .

این مقام مسوول در سازمان غذا و دارو در ادامه داد: در اکثر کشور ها بویژه اروپا اگر برای بیمار ضرورت تزریق دارویی وجود داشته باشد  این عمل حتما باید در یک درمانگاه ، کلینیک و یا بیمارستان انجام شود در صورتیکه در کشور ما در داروخانه های شهر، داروی تزریقی، تجویز ، ارائه و  مصرف می شود که این مسئله ایرادی بزرگ تلقی می گردد.

 دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو  در انتها خاطر نشان کرد: طبق آمار موجود در کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو میزان تجویز داروهای ورتیکواستروئیدها حدود ۲۵ درصد است و دگزامتازون حدود ۱۴ درصد نسخ بیمه پزشکان عمومی را به خود اختصاص می دهد.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :