مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی، گفت: درمان تنبلی چشم بعد از ۱۲ سالگی دشوارتر از سنین زیر ۶ سال است.

به گزارش شفا آنلاین، مینو رفیعی در نشستی که به مناسبت بیستمین سال اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم برگزار شد اظهار داشت: پیشگیری از تنبلی چشم از جمله برنامه‌های غربالگری بهزیستی است که از سال ۷۴ اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: تنبلی چشم یکی از سه علت شایع کم‌بینایی و نابینایی در کشور است و به دلیل اینکه ظاهر چشم سالم بوده و کودک شکایتی از کمبود بینایی نمی‌کند ممکن است مغفول بماند اما در کیفیت زندگی فرد تاثیرگذار است.

مدیر دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی کشور از سال ۷۴ وارد برنامه مداخله پیشگیرانه از تنبلی چشم شد و بهترین زمان درمان آن ۳ تا ۶ سالگی است و باید دقت کنیم که درمان این مورد از ۱۲ سالگی به بعد دشوار بوده و ممکن است باعث افت زوایای مختلف زندگی فرد مبتلا باشد. همچنین یکی از دلایل شایع تصادفات مشکل بینایی است که ممکن است منشاء تنبلی چشم داشته باشد.

وی افزود: از سال ۷۴ تاکنون به مرحله‌ای رسیدیم که ۷۵ درصد از کودکان ۳ تا ۶ سال در پوشش این طرح هستند که برای یک برنامه بهداشتی رقم قابل قبولی است. همچنین در طول ۲۰ سال گذشته ۲۷ میلیون معاینه انجام شده است که از میان آن یک میلیون و ۳۵۹ هزار تنبلی چشم شناسایی شده است.

همچنین در ادامه نشست سعید نوروزی سرپرست معاونت پیشگیری بهزیستی استان تهران نیز گفت: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم نمادی از پیشگیری همگانی است و نتیجه آن کاهش بیماری‌های چشم و هزینه‌های تابع آن است چرا که افراد مبتلا به تنبلی چشم در آینده ممکن است دچار نابینایی شوند که این موضوع در عملکرد و فعالیت آنها در سطح جامعه تاثیرگذار است.

وی افزود: این برنامه در گروه سنی ۳ تا ۶ سال به اجرا در می‌آید و در آبان و آذر در تمام مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و پایگاه‌های غیردائمی انجام می‌شود.

نوروزی افزود: در سال ۹۳ با احداث ۳۰۰ پایگاه ثابت و نزدیک به ۱۶۰۰ پایگاه غیردائم موفق به معاینه ۴۸۰ هزار کودک شدیم که ۲ هزار و ۴۲۷ نفر از آنها مبتلا به تنبلی چشم بودند و ۹ هزار نفر دیگر سایر بیماری‌های چشمی داشتند. همچنین از سال ۷۹ تاکنون نیز تعداد ۲۹ هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم از میان ۵ میلیون کودک معاینه‌شده در سطح استان تهران، شناسایی شدند

این خبر را به اشتراک بگذارید :