عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم‌پزشکی ایران، گفت: مصرف خودسرانه برخی داروها به‌خصوص قطره‌های چشمی حاوی کورتون، سبب بیماری آب‌سیاه (گلوکوم) می‌شود که در صورت ادامه مصرف و مراجعه نکردن به‌موقع به چشم‌پزشک، منجر به نابینایی فرد خواهد شد.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس؛ حیدر امینی گفت: با توجه به اینکه بر اساس یک بررسی انجام‌شده در کشور ۸۰ درصد افرادی که به بیماری گلوکوم مبتلا بودند از بیماری خود خبر نداشتند و طی غربالگری شناسایی‌شده‌اند، ضرورت بیماریابی این بیماران به‌ شدت احساس می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: در ایران حدود ۸۰۰ هزار نفر به بیماری گلوکوم مبتلا هستند و از این تعداد حدود ۶۵۰ هزار نفر باوجود ابتلا به بیماری آب‌سیاه از بیماری خودآگاهی ندارند.

 عضو کمیته علمی بیست و پنجمین کنگره انجمن چشم‌پزشکی ایران گفت: بیماری گلوکوم اغلب بر اثر بالا بودن فشار داخل چشم ایجادشده، تخریب عصب بینایی را به دنبال دارد و از آنجا که فرآیند این تخریب، تدریجی صورت می‌گیرد در صورت مناسب نبودن درمان، سبب نابینایی فرد می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه گلوکوم، عمده‌ترین علت نابینایی غیرقابل‌برگشت در جهان است، یادآور شد: از آنجا که احتمال ابتلای افرادی که پدر، مادر، خواهر و برادر آنان دچار گلوکوم هستند به این بیماری ۵ تا ۶ برابر دیگران است، ضرورت دارد، این افراد مورد معاینات منظم چشمی قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه هرچه سن افراد بالاتر می‌رود، احتمال ابتلا به این بیماری نیز افزایش می‌یابد، گفت: هرچند هیچ گروه سنی حتی کودکان از ابتلا به این بیماری مصون نیستند، اما ضروری است، افراد بالای ۶۰ سال به‌طور سالانه مورد معاینات چشمی منظم قرار گیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :