محققان دانشگاه مورسیا کشور اسپانیا موفق به تولید لنز کاشتنی برای درمان بیماری تخریب لکه‌ زرد چشم شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، بیماری تخریب لکه‌ زرد چشم با نام علمی دژنراسیون ماکولا، شایع‌ترین علت کوری در افراد با سن بیشتر از ۵۵ سال است.

در بیماری تخریب لکه‌ زرد، سلول‌های اصلی شبکیه چشم که مسؤول دید متمرکز هستند به تدریج از بین می‌روند و با پیشرفت این بیماری مهارت‌هایی مثل رانندگی یا مطالعه غیر ممکن می‌شود.

محققان با مطالعه بر روی ساختار چشم دریافتند که با انتقال نور از بخش مسؤول دید مستقیم به سلول‌های دید حاشیه شبکه چشم می‌توان مشکلات بینایی این بیماران را درمان کرد.

محققان برای درمان مشکلات بینایی ناشی از عارضه لکه‌ زرد، نوعی لنز قابل نصب در چشم ساختند که به کمک آن می‌توان دید متمرکز چشم را تا حدی درمان کرد.

دکتر بابی کورشی، جراح چشم و سازنده این لنز کاشتنی اظهار کرد: نصب لنز‌های جدید تنها حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد، همچنین این عمل جراحی برای کسانی که یک بار به علت عارضه آب مروارید جراحی شده‌اند نیز مفید است.

وی در ادامه افزود: لنزهای جدید مانند سایر لنز‌های موجود در درون چشم نصب می‌شوند و از نظر ساختاری، ترکیبی از دو لنز هستند. طراحی این لنزها به نحوی انجام شده که پرتوهای نور مستقیم که در حالت عادی به لکه ‌زرد چشم برخورد می‌کنند را منحرف کرده و به سلول‌های بینایی بخش حاشیه چشم منتقل می‌کند.

کورشی در مورد هزینه نصب لنزهای ایمپلنت گفت: با توجه به پیچیدگی موجود در ساخت این لنزها و عمل جراحی حساس و دقیق، هزینه نصب برای هر چشم حدود ۹۰۰۰ دلار است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :