دلایل مختلفی وجود دارند تا یک کودک بینایی خود را از دست دهد و این دلایل هر کدام نشانه هایی دارند که سفیدی مردک یکی از آنها می باشد.وقتی مردمک کودکی سفید دیده شود بایستی احتمال وجود مشکلات عمیق تر و وخیمتر را داد در این پست اتیولوژی سفیدی مردمک را مورد بررسی قرار می دهیم.

اتيولوژي‌هاي لوكوكوريا (مردمك سفيد رنگ)

الف)رتينوبلاستوما:

یا تومور شبکیه نوعی سرطان پیشرونده سریع است که در سلول‌های شبکیه چشم رشد می‌کند. در کشورهای توسعه‌ یافته نزدیک به ۹۵ درصد موارد این سرطان درمان می‌شود و البته این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه این رقم کمتر از ۵۰٪ است.این بیماری شايعترين تومور بدخيمي است كه به صورت يك ضايعه سفيد رنگ تخت يا برجسته ، در قسمت داخلي شبكيه و در دوران كودكي مي‌باشد و معمولاً بروز آن بين سنين ۱۲ تا ۱۸ ماهگي صورت مي‌گيرد .در تشخيص افتراقي كليه موارد لكوكوريا ، ابتدا بايد احتمال وجود رتنيوبلاستوما را رد كرد .

ب)  بيماري Coat :

این بیماری بصورت يك ناهنجاري عروقي شبكيه مي‌باشد كه موجب نئوواسكولايزاسيون ، عروقي در شبكيه گشته و لذا با ترشحات اگزودا ، در داخل وزير شبكيه همراه است.این بیماری یک طرفه بوده و در دهه سوم زندگی و بیشتر در مردان دیده می شوند.

ج)    بيماري PHPV :

 این بیماری ناهنجاري در حال گسترش بافت فيبرو واسكولاري مي‌باشد كه در پشت عدسي چشم ايجاد مي‌گردد .این بیمار بصورت کاتاراکت مادرزادیی خود را نشان می دهد.این بیماری در اثر نقص دوران جنینی ایجاد می شود و یک حالت نادر می باشد.

 

 

د) آستروستيوماي شبكيه‌اي

ضايعه شبكيه‌اي سفيد رنگ است كه اغلب به همراه بيماري توبروز اسکلوروزیس ایجاد می شود.

و)رتينوپاتي نوزادان نارس

 

لوكوكوريا دراين مورد ، بطور ثانويه ناشي از پارگي يا جدا شدگي شبكيه مي‌باشد.

ه)بيماري توكسوكارا

 –         در اين بيماري يك ساختار نيمكره‌اي سفيد رنگ و برجسته در قطب پسين يا در قسمت‌هاي محيطي شبكيه ايجاد مي‌شود و اين ، بطور ثانويه ناشي از انگل (پارازيت) است .

–         متوسط سن ابتلا به اين بيماري ، ۵/۷ سالگي است .

–         ميزان بروز اين عفونت در كودكان ، بين %۳ تا %۲۰ مي‌باشد .

–         گرانولوم توكسوكارا ، موجب جداشدگي شبكيه مي‌گردد .

–         اين بيماري زماني‌سرايت مي‌كند كه محيط بازي كودك آلوده به مدفوع سگ باشد.

اين انگل در مدفوع سگ وجود دارد .
ی)كالوبوم شبكیه
 عدم تشكيل قسمتي از شبكيه بطور مادر زادي ، پارگي (جداشدگي) شبكيه ، ميلينه شدن و رتينوپاتي . اگزوداتيو نيز از جمله اين بيماري‌ها هستند. 
اپتومتریست احسان شیرعلی وند (کارشناس ارشد اپتومتری دانشگاه شهید بهشتی)

این خبر را به اشتراک بگذارید :