عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ناخنک چشم، در طول روز و آفتاب شدید از عینک‌های آفتابی استاندارد استفاده کنید.به گزارش فارس، حسین آقایی گفت: ناخنک چشمی یکی از بیماری‌های شایع در ایران است که امروز در این سمینار به بحث و تبادل نظر گذاشته شد تا چشم پزشکان کشور در جریان آخرین اخبار درباره جراحی و نحوه درمان بهتر آن قرار گیرند.

این متخصص قرنیه افزود: ناخنک چشمی یکی از مهم‌ترین بیماری‌های چشمی است که از نظر سلامتی فرد، ظاهر و زیبایی او اهمیت دارد. این بیماری دارای مراحل مختلفی است که ابتدا چشم فرد دچار التهاب شده و به‌مرورزمان این التهاب به قرنیه چشم می‌رسد و باگذشت زمان بیمار احساس کاهش دید می‌کند.

وی در خصوص علائم این بیماری گفت: قرمزی، تحریک، خارش و سوزش چشم، کاهش دید و ناراحتی که بیمار در چشم خود احساس می‌کند، از علائم ابتلا به این بیماری است.آقایی افزود: نام دیگر این بیماری، بیماری کشاورزان است؛ چون این بیماری بیشتر در افرادی که در معرض تابش اشعه ماوراءبنفش خورشید قرار دارند ایجاد می‌شود و یکی از دلایل شیوع این بیماری در کشاورزان نیز قرار داشتن طولانی‌مدت این افراد زیر تابش مستقیم خورشید است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: در کشور ما این بیماری معمولاً در افراد بالای ۴۰ سال مشاهده می‌شود؛ اما گاهی به دلیل مشکلات ژنتیکی افراد کم سن و سال نیز از این بیماری رنج می‌برند.وی در خصوص شیوع این بیماری در مردان و زنان گفت: شیوع این بیماری در مردان به دلیل حضور بیشتر در زیر نور آفتاب بیشتر است، ولی بیماری ناخنک در خانم‌ها هم مشاهده می‌شود.

آقایی درباره روش‌های درمان بیماری ناخنک چشمی گفت: در مراحل اولیه و خفیف بیماری می‌توان با یک سری دارو و قطره‌های چشمی آن را درمان کرد، اما اگر بیماری شدید بوده و در بینایی فرد مشکل ایجادشده باشد یا لکه قرمزرنگ در چشم بیمار ایجادشده باشد، باید جراحی و درمان شود.عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص نحوه جراحی ناخنک چشم این‌گونه توضیح داد: جراحی این بیماری به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری شدن نیست و بعد از جراحی چشم‌بسته می‌شود که بعد از گذشت ۲ روز پانسمان بازشده و فرد می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

این متخصص قرنیه به مردم توصیه کرد: با استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب در طول روز، استفاده از کلاه‌های آفتابگیر بلند و خودداری از بیرون رفتن در مواقعی که آفتاب شدید است، می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.همایش بررسی بیماری‌های چشمی در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران از  هفتم تیر ماه به مدت سه روز در حال برگزاری است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :