• با سلام،لطفا خودتان را برای مخاطبین ما معرفی نمایید؟

با سلام بنده نوید نیلفروشان دانشیار چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران و مسئول سرویس گلوکم بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) هستم.

  • آقای دکتر لطف بفرمایید و بیماری گلوکم یا همان آب سیاه را برای مخاطبین ما تعریف کنید؟

بیماری گلوکم در واقع بیماری است که در آن فاکتوری بنام افزایش فشار داخل چشمی باعث آسیب و تخریب به عصب بینایی می شود و همانطور که می دانید عصب اپتیک پیامهای مربوط به دیدن را به مغز ارسال می کند و با آسیب این عصب تشکیل تصویر در مغز و بعد از آن بینایی مان بخطر می افتد.

  • میزان شیوع این بیماری در ایران و جهان به چه صورت می باشد؟

بیماری است که می تواند در هر سنی رخ دهد اما عمدتا این بیماری با افزایش سن شیوع بیشری دارد و ۱ تا ۲ درصد افراد کل جامعه به این بیماری مبتلا می باشند.البته نژاد هم روی شیوع این بیماری تاثیرگذار می باشد بطور مثال این بیماری در سیاه پوستان بیشتر است.

  • ریسک فاکتورهای این بیماری چه مواردی می تواند باشد؟

فشار چشمی بالا یکی از اصلی ترین ریسک فاکتورها می باشد از موارد دیگر می توان به شماره عینک بالا،دیابت،فشار خون بالا و بیمارانی با زمینه ارثی اشاره کرد.

  • بخش چشم بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) چه اقداماتی در زمینه پیشگیری و درمان این بیماری انجام داده است؟

از جمله اقداماتی که برای پیشگیری گلوکم انجام شده است  می توان به چاپ کتابچه های گلوکم اشاره کرد که در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد،اطلاع رسانی از طریق سمینار ها،کنگره ها و مصاحبه با رسانه ها اشاره کرد که در همه این موارد انجمن گلوکم ایران بطور مستقیم به ما کمک می کند و درواقع ما هم عضوی از این انجمن بحساب می آییم.در زمینه درمان نیز درمانگاه گلوکم بیمارستان رسول اکرم(ص) در طی سال بصورت کاملا فعال در حال پذیرش و درمان بیماران می باشد.

  • لطفا در مورد طرح غربالگری رایگان گلوکم(آب سیاه) که در این بیمارستان انجام شد توضیح بدهید؟

چند ماه قبل از این که بخواهیم این طرح را انجام دهیم برنامه ریزی های دقیق در این ارتباط انجام شد و بعد از آن از طریق بروشور،پیام کوتاه و بنر به مردم منطقه اطلاع رسانی شد. معاینات را از ساعت ۸ قبل از ظهر آغاز کردیم و تا ساعت ۱۶ بعد از ظهر بالغ بر ۲۰۰ مراجعه کننده را غربال نمودیم.

  • به نظر شما نقش اپتومتریست ها در روند تشخیص و درمان این بیماری چیست و چه پیشنهادی برای آنها دارید؟

اپتومتریست ها از نظر کاری رابطه تنگاتنگی با چشم پزشک ها دارند و با توجه به این که در دوره آموزشی اپتومتری معاینات چشم مانند گرفتن فشار چشم و معاینه عصب باصره قرار دارد می توانند کمک مهمی در زمینه تشخیص این بیماری انجام دهند.بنده از اپتومتریست ها درخواست می کنم بویژه آنهایی که مطب مستقل دارند خودشان را محدود به رفراکشن نکنند و در معاینه بیمار، گرفتن فشار چشم و معاینه عصب باصره را مدنظر داشته باشند.

  • سخن آخر؟

از مسئولین خواهشمندم در آینده نیز در این راه کمکمان کنند همانطور که تا به امروز کمک کرده اند و از طرف دیگر امیدوارم تله مدیسن روزی در کشور ما نیز مانند کشورهای پیشرفته جایگاه خود را بدست آورد.

 

 پایگاه تخصصی علوم بینایی ایران

این خبر را به اشتراک بگذارید :