در ارتباط با ضرورت حضور اپتومتریست بعنوان مسئول فنی عینک سازی با دکتر ALI JIWA از انگلستان صحبت کردیم و جواب هایی که ایشان به ما دادند بسیار جالب توجه بود.از ایشان پرسیدیم نظرتان درمورد ضرورت حضور اپتومتریست در کلینیک های بینایی به عنوان مسئول فنی در لابراتوارهای ساخت عینک چیست؟

AAEAAQAAAAAAAAfsAAAAJDQzMzkyMWU3LWRjMmYtNGU2Yi1hYmE4LWQ3ZjdiYmIxOTgxMQ

ایشان در چند بند پرسش ما را پاسخ دادند که در ادامه می خوانید:

  1. اصلی ترین دلیل از نظر ایشان اطمینان از صحت تجویز با معاینه تخصصی اپتومتریست است.این مسئله در مورد مایوپ ها بسیار ضروریست زیرا در صورت overminus شدن مریض دچار یک تطابق اجباری به دلیل منفی مازاد می شود تا دید تیز خود را بدست بیاورد و این مسئله سبب سر درد بخصوص سردردهای چشمی می شود بطوریکه مریض عینک خود را ریجکت می کند.
  2. در مورد هایپروپ ها هم این مسئله از اهمیت برخوردار است زیرا این افراد در حالت عادی برای فاصله دور مقداری تطابق می کنند که در صورت اصلاح ناکامل این تطابق اضافی برای بیمار سیمپتوم ایجاد می کند همچنین در هایپروپ ها ممکن است حتی بیمار با اصلاح یک نمره کمتر دید واضحی داشته باشد اما بدلیل ریلکس نشدن کامل تطابق سیمپتوم خواهد داشت که این سیمپتومها بیشتر در اواخر روز کاریست. همچنین هایپروپ ها بدلیل کمبود تطابق در نزدیک دچار مشکل در دید نزدیک هستند.
  3. از دیگر مشکلاتی که ممکن است در عدم حضور اپتومتریست اتفاق بیفتد مسئله ی فاصله ورتکسی و اثر پریزماتیک در نمرات بالا می باشد.

 

علاوه بر توضیحاتی که ایشان بیان کردند می توان به مواردی مانند :

  1. زاویه پنتاسکوپیک
  2. مودیفیکاسیون پی دی
  3. کیفیت متریال عدسی
  4. رعایت جوانب کازمتیک از نظر کنترل زوایای زایگوماتیک،فرونتال و ماندیبولار
  5. انتخاب کوتینگ متناسب با نیاز بیمار
  6. کنترل مراکز دور و نزدیک بیمار براساس نیاز وی

اشاره کرد که رعایت تمام این موارد در حضور اپتومتریست بعنوان مسئول فنی عینک سازی با دقت بسیار بالایی انجام خواهد شد.

گردآورندگان:

رامین شاه کرمی ، سمیه رسولی، شادی غفاری، محبوبه کمانکش، رحمان خدایی وردی و احسان شیرعلی وند

این خبر را به اشتراک بگذارید :