محققان نانوذرات مخاطی چسبناکی تولید کردند که می تواند یک هفته روی سطح چشم باقی مانده و در این مدت دارو را درون چشم رهاسازی کند، این پیشرفت باعث بهبود درمان بیماری خشکی چشم خواهد شد.

بیمارانی که از سندرم خشکی چشم رنج می برند، شاید بتوانند به جای سه بار مداوا در روز، تنها یک بار در هفته به این کار بپردازند، نانوذرات حامل دارو توسط محققان دانشگاه واترلو (Waterloo) ساخته شده است.

کمبود اشک سرچشمه این بیماری است و می تواند منجر به قرمزی و سوزش روی چشم یا حتی آسیب های شدیدتر چشمی شود، این وضعیت به صورت کلی یک مشکل برای افراد بالای ۵۰ سال است.

تاکنون افراد مبتلا به این بیماری مجبورند تا سه بار در روز از قطره های درمانی استفاده کنند، زیرا به علت توانایی چشم در تمیزکردن خودش، این قطرات از روی چشم شسته می شدند، اما براساس مطالعه ای که اخیرا توسط محققان در مجله Nano Research منتشر شده، برای رفع این مشکل، یک سیستم نانوذرات مخاطی چسبناک تولید شده است.

این ذرات قادرند به دلیل برخی ویژگی های بی نظیری که روی سطوح آنها ایجاد شده است، شبیه آنهایی که در چشم دیده می شوند، به غشاها بچسبند، این چسبندگی از شسته شدن نانوذرات تا یک هفته جلوگیری می کند که در طول این مدت، آنها می توانند داروها را به چشم تحویل دهند.

‘شنگیان لیو’ هدایت کننده تیم پژوهشگران از بخش مهندسی شیمی و مرکز تحقیقات لنز تماسی گفت: افراد نمی توانند تفاوت بین این قطرات نانوذرات چشمی و آب را تشخیص دهند و هیچ آسیبی به چشم وارد نمی شود.

وی افزود: موفقیت آزمایش های اولیه، این تیم را امیدوار کرده است که بتوانند آزمایش های بالینی را نیز در آینده نزدیک انجام دهند و این محصول را تقریبا در عرض پنج سال آینده تجاری کنند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :