آب مروارید همان کدورت عدسی چشم است که باعث تضعیف بینایی می‌شود. آب مروارید معمولا در سنین بالا پدید می‌‌آید. بنابراین بیشتر در افراد مسن شایع است. بیش از نیمی از مردم آمریکا پس از ۸۰ سالگی به آب مروارید مبتلا شده و یا تحت عمل جراحی چشم قرار می‌گیرند. آب مروارید در یک یا هر دو چشم رخ می‌دهد، اما نمی‌تواند از یک چشم به چشم دیگر منتقل شود.
عدسی چیست؟
عدسی به بخش شفاف چشم گفته می‌شود که وظیفه متمرکز ساختن نور و تصویر بر روی شبکیه را بر عهده دارد. شبکیه یک بافت حساس به نور است که در پشت چشم قرار دارد. در یک چشم سالم، نور از طریق عدسی به شبکیه چشم انتقال می‌یابد. نور پس از متمرکز شدن بر روی شبکیه در قالب سیگنال‌های عصبی به مغز فرستاده می‌شود.
انواع آب مروارید
بیشتر موارد آب مروارید با افزایش سن رخ می‌دهند؛ با این حال، آب مروارید انواع مختلفی دارد:
۱٫آب مروارید ثانویه. آب مرواریدی که پس از عمل جراحی پدید می‌آید، آب مروارید ثانویه نامیده می‌شود. این آب مروارید ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نیز رخ دهد. استروئید نیز نقش بسزایی در ایجاد آب مروارید دارد.

۲٫    آب مروارید ناشی از تروما. آسیب دیدن چشم ممکن است باعث ایجاد آب مروارید شود.
۳٫    آب مروارید مادرزادی. برخی از کودکان با آب مروارید به دنیا می‌آیند و یا در دوران کودکی به آن مبتلا می‌شوند. این آب مروارید گاها آنقدر کوچک است که باعث تاری دید نمی‌شود. اگر آب مروارید مادرزادی باعث تاری دید شود، شبکیه چشم به جراحی نیاز خواهد داشت.
۴٫    آب مروارید ناشی از تشعشعات. قرار گرفتن در معرض تشعشعات نیز باعث ایجاد آب مروارید می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :