به گزارش ایرنا از دبیرخانه هجدهمین کنگره اپتومتری ایران، دکتر علی میرزا جانی با اشاره به جایگاه اپتومتری در پزشک خانواده افزود: از پتانسیل کار آمد اپتومتریست ها در نظام سلامت استفاده نشده است که یکی از اهداف مهم در هجدهمین کنگره سراسری اپتومتری ایران موضوع تبیین جایگاه اپتومتری و اپتومتریست ها در پزشک خانواده و نظام ارجاع است .

وی گفت:هدف نظام سلامت این است که بتوانیم از نیروهای درمانی در سطوح موثر استفاده کنیم.

میرزاجانی اظهار کرد:اپتومتریست ها خدماتی در زمینه بینایی و چشم ارائه می کنند که ارائه این خدمات نیاز به مراجعه به سطوح بالاتر تخصصی و جراح چشم پزشک را مرتفع می کند.

وی اظهار کرد:در حال حاضر نه تنها از خدمات گسترده اپتومتریست ها استفاده نمی شود بلکه حتی در مواردی مثل تعیین نمره عینک مطالعه ، بیمار به پزشک خانواده مراجعه می کند و پزشک خانواده بیمار را به جراح چشم پزشک ارجاع می دهد.

میرزا جانی ادامه داد: تعیین نمره عینک کار جراح چشم پزشک نیست و وقت و دغدغه یک جراح چشم پزشک انجام اعمال جراحی تخصصی بر روی چشم است ،لذا بیمار مجدد به اپتومتریست ارجاع می شود و این امر با توجه به عدم تعریف اپتومتریست ها در نظام ارجاع و عدم پوشش های بیمه ای لازم برای خدمات اپتومتری، هزینه های اضافی بر بیمار و به طور کلی بر نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

وی اضافه کرد :به همین خاطر نظام سلامت در دو جایگاه ضربه می بیند اول اینکه بیمار برای دریافت خدمات درمانی خاص به جای غلط ارجاع می شود و دوم اینکه هزینه های بیشتری از بودجه ای که برای سلامت مردم در نظر گرفته شده است خرج می شود.

میرزاجانی گفت :اگر جایگاه اپتومتریست ها در پزشک خانواده به خوبی مشخص و تعریف شود بسیاری از خدمات بینایی مانند تمرین های لازم برای حفظ سلامت چشم ها از لحاظ توازی محورهای بینایی، اصلاح انحرافات مخفی و آشکاری که نیاز به جراحی ندارند ، تعیین نمره عینک و عدسی های تماسی و بحث کم بینایی می تواند توسط اپتومتریست ها ارائه شود.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران افزود:در این صورت نه تنها بیمه ها مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری بابت درمان نمی شوند بلکه خدمات پزشکی مربوطه نیز به صورت کامل و بدون نقص به مردم ارائه می شود.

وی در پایان یادآور شد:هجدهمین کنگره اپتومتری ایران با هدف کلی ارتقاء سطح علمی و معرفی ابداعات و اختراعات و متدهای نوین در حیطه خدمات اپتومتری از ۱۴ تا ۱۶ مرداد ماه جاری در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :