شفقنا- آب مروارید شایع‌ترین عامل نابینایی دردنیا است. حدود ۵۰ میلیون نابینا در دنیا وجود دارد که ۵۰ درصد آنها به خاطر آب مروارید بینایی خود را از دست داده‌اند. این پدیده بیشتر در کشورهای فقیر ایجاد می‌شود و اغلب به دلیل دسترسی نداشتن به امکانات جراحی اتفاق می‌افتد. معاینه دقیق توسط چشم پزشک می‌تواند وجود و وسعت آب مروارید همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی چشم شده است را مشخص و درمان کند.

212449_824
دکتر محمد کریم اسماعیلی جراح و فوق تخصص پیوند قرنیه در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: آب مروارید ممکن است به دلایلی متفاوت در افراد بروز کند. به طور کلی چشم انسان دارای یک عدسی شفاف در پشت عنبیه و مردمک است که وظیفه آن تمرکز نور روی شبکیه است. کدر شدن عدسی چشم که مانع عبور نور به داخل چشم می‌شود را آب مروارید می‌نامند. عدسی از آب و رشته‌های پروتئین تشکیل شده و این رشته‌های پروتئینی به طوری در کنار هم قرار گرفته‌اند که در عدسی ایجاد شفافیت می‌کنند بنابراین اگر این رشته‌ها به هم چسبیده شوند عدسی دچار کدورت می‌شود. شایع‌ترین علامت ابتلا به این بیماری کاهش بینایی و تاری دید است. کاهش بینایی تدریجی و پیشرونده است و فرد تصور می‌کند که از پشت شیشه مه گرفته به اشیا نگاه می‌کند اما به مرور زمان بر میزان کاهش بینایی فرد افزوده می‌شود. در موارد پیشرفته آب مروارید فرد حتی قادر به دیدن انگشتان دست خود نیست. کاهش بینایی توأم با درد و قرمزی چشم از علائم آب مروارید نیست مگر آنکه آب مروارید خیلی پیشرفته باشد و به آب سیاه تبدیل شده باشد.

او با اشاره به اینکه اختلال در تشخیص چهره افراد از علائم دیگر ابتلا به این بیماری است، تصریح می‌کند: در موارد پیشرفته آب مروارید فرد حتی قادر به تشخیص چهره بستگان خود نیست. اختلال در دید رنگ اشیا از علائم آب مروارید است و رنگ اشیا کم‌رنگتر به نظر می‌آید در موارد پیشرفته آب مروارید فرد همه اشیا را به رنگ قهوه‌ای می‌بیند. سرعت ایجاد آب مروارید نزد افراد مختلف فرق می‌کند و حتی ممکن است بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مروارید‌هایی که با افزایش سن ایجاد می‌شوند در طی چند سال بتدریج به‌وجود می‌آیند. سایر آب مرواریدها بخصوص در افراد جوان یا در بیماران مبتلاً به بیماری قند ممکن است بسرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابراین پیش‌بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید به صورت قطعی امکان پذیر نیست.

به گفته این متخصص افزایش حساسیت به نور از علائم دیگر ابتلا به این بیماری است. در زمان ابتلا به این بیماری نورخورشید یا لامپ‌ها درخشنده‌تر به نظر می‌آید و گاه در اطراف نورها بخصوص چراغ ماشین‌ها و لامپ‌ها هاله نوری نیز دیده می‌شود و فرد حتی گاهی به خاطر اختلال در دید نمی‌تواند در شب‌ها رانندگی کند؛ از علائم دیگر آب مروارید، اختلال در دید نزدیک بخصوص مطالعه است. افراد مبتلا به این بیماری حتی با عینک نزدیک قادر به مطالعه نیستند. تغییر مکرر نمره عینک در افراد مسن می‌تواند به دلیل ابتلا به آب مروارید ‌باشد. ایجاد یک لکه سفید یا خاکستری در چشم نوزادان و کودکان یکی از علائم ابتلا آنها به این بیماری است که در این زمان والدین باید کودکان را بسرعت نزد چشم پزشک ببرند.

دکتر اسماعیلی در ادامه تصریح می‌کند: آب مروارید در هر سنی رخ می‌دهد و حتی برخی نوزادان با آب مروارید به دنیا می‌آیند ولی پیری شایع‌ترین عامل آب مروارید است، به طوری که در سن ۸۰ سالگی حدود ۵۰ درصد افراد آب مروارید دارند یا جراحی آب مروارید انجام داده‌اند. برخی بیماری‌ها مانند دیابت، ‌فشارخون، بیماری‌های تیروئید، کمبود کلسیم و چاقی می‌توانند سبب افزایش بروز آب مروارید ‌شوند. ممکن است افراد به علت این بیماری‌ها در سنین جوان تری مبتلا به آب مروارید شوند. احتمال ابتلا به آب مروارید در افراد سیگاری ۲ تا ۳ برابر نسبت به افراد عادی بیشتر است. افرادی که در معرض نور خورشید هستند و از عینک آفتابی استفاده نمی‌کنند بیشتر دچار آب مروارید می‌شوند.

او در خاتمه با اشاره به اینکه افرادی که در جوانی از عینک آفتابی استفاده نمی‌کنند بیشتر در زمان پیری به آب مروارید مبتلا می‌شوند، می‌گوید: مصرف طولانی مدت برخی داروها مثل هالوپریدول و ستاتین‌ها سبب افزایش بروز آب مروارید می‌شود. مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون به اشکال قطره، خوراکی یا تزریقی سبب افزایش بروز آب مروارید می‌شود، همچنین هرگونه جراحی چشم، ضربه به چشم یا التهابات چشمی احتمال بروز آب مروارید را افزایش می‌دهد.

نویسنده: یاسمن صادق شیرازی

این خبر را به اشتراک بگذارید :