یکی از راه هایی که برای حفظ سلامتی چشم ها مهم است، استفاده از عینک آفتابی است که نه تنها در آفتاب تابستانی که در روزهای ابری و زمستانی هم پیشنهاد می شود از آن بهره بگیریدانشمندان معتقدند که تماس زیاد با اشعه ماورای بنفش نوع B می‌ تواند در طولانی مدت، بیماری‌ های برگشت ‌ناپذیر چشمی مانند آب مروارید، تغییر در مرکز دید، ناخنک چشم و حتی آفتاب ‌سوختگی چشم را به وجود آورد. این بیماری‌ ها می‌ توانند سبب تاری دید، دردناک شدن و قرمزی چشم، اختلال موقت دید و در برخی موارد منجر به نابینایی شوند.

sporty-style-sunglass

کودکان و نوجوانان بیشتر از سایران در معرض آسیب‌ های چشمی نور خورشید قرار دارند، زیرا مدت زمان بیشتری را  نسبت به بزرگسالان در خارج از منزل سپری کرده و عدسی چشم آنها نازک ‌تر است، بنابراین استفاده از عینک آفتابی برایشان ضروری‌ تر است.عینک آفتابی باعث می‌ شود مردمک چشم باز شود و اگر استاندارد نباشد و نتواند UV را جذب کند، تمام اشعه‌ های مضر به داخل چشم نفوذ می‌ کنند.

بهترین راه شناخت عینک‌ های آفتابی استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک‌ فروشی‌ های معتبر یافت می‌ شود. بدون استفاده از این دستگاه، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیر ممکن خواهد بود.گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از ۹۸ درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت ۴۰۰ UV در کنار برخی از عینک‌ ها درج شده است که نشان ‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است.

نمی‌ توان هر عینک گران ‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها به وسیله دستگاه (یو وی‌ متر)‌ آزمایش شوند.حتی در روزهای ابری و در فصل زمستان هم برای محافظت از چشم‌ ها از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. از آنجا که برف ۸۰ درصد اشعه ماورای بنفش را منعکس می کند و زمین و آب فقط ۱۰ درصد آن را منعکس می‌ کنند، می توان دریافت که اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از فصل تابستان نیست.

از عینک‌ آفتابی استفاده کنید که ۹۹ تا ۱۰۰ اشعه های ماورای بنفش نوع A و B را جذب کند و به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد از شدت نور مرئی بکاهد.در عدسی عینک‌ های آفتابی ارزان قیمت، ماده‌ ای به نام (Triace tate) است که فقط ۴۰ درصد از UV را جذب می‌کند، لذا برای چشم ها بسیار مضر هستند.عینک آفتابی نباید باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر شود.دقت کنید رنگ هر دو شیشه عینک کاملاً یکسان بوده و فاقد موج و عیب و نقص باشد.از عینک‌ هایی با شیشه دودی (خاکستری) استفاده کنید، چون بدون اینکه رنگ اجسام را تغییر دهد، از شدت نور می‌ کاهد.

عدسی‌ های عینک آفتابی، شیشه‌ ای یا پلاستیکی هستند، عدسی‌ های پلاستیکی سبک‌ ترند و بر اثر ضربه خرد نمی‌ شوند. اما در مقابل، عدسی‌ های شیشه‌ ای وضوح بیشتری دارند، کمتر خش می‌ افتند و گران‌ تر هم هستند.

لازم نیست عینک آفتابی آنقدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود، چنین عینک‌ هایی دید شما را کم می‌ کنند.میزان محافظت عدسی عینک از چشم ها در مقابل اشعه فرابنفش خورشید با دستگاهی به نام UV متر سنجیده می شود. اگر در خصوص میزان محافظت عدسی عینک شک دارید، راه ساده‌ ای برای امتحان کردن این موضوع وجود دارد: یک عینک فتوکرومیک را بردارید و عدسی عینک آفتابی را جلوی آن در مقابل نور خورشید بگیرید. اگر عدسی عینک آفتابی استاندارد باشد، اشعه فرابنفش خورشید را جذب می‌کند و در نتیجه، عینک فتوکرومیک تغییر رنگ نمی‌ دهد.

عدسی‌ های غیر استاندارد معمولا سطح ناهموار و غیر یکنواختی دارند. برای اطمینان از عدم وجود انحراف در عدسی می‌ توانید عینک را به چشم بزنید و به یک سطح منظم مثل لبه میز یا خطوط بین کاشی‌ ها نگاه کنید و در همین حال سرتان را به بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. اگر عدسی استاندارد باشد، این خطوط با حرکت چشم شما همچنان صاف باقی می‌ مانند و در غیر این صورت، کج و معوج می‌ شوند.عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف آن را در برگیرد، مطالعه ها نشان داده است اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک‌ های آفتابی کوچک عبور کرده و به چشم می‌ رسند.

منبع: تبیان

این خبر را به اشتراک بگذارید :