سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس ( Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. پژوهشگران گفته‌اند بوتاکس ممکن است خاصیت ضد سرطانیداشته باشد.

بوتولیسم

بوتولیسم یک بیماری فلج کننده جدی و نادر است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از: بوتولیسم غذایی که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می‌شود. بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با باکتری کلستریدیوم بوتولینم است. بوتولیسم نوزادان که با مصرف ذرات حاوی باکتری ایجاد می‌شود. ۷ نوع زهرابه بوتولیسم شناخته شده‌اند که با حروف A تا G نشان داده می‌شوند. تنها انواع A، B،E، F در انسان سبب بیماری می‌شوند.

سم بوتولینوم با فلج عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد به کار می‌رود؛ مانند چین و چروک‌های ناشی از اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می‌شوند و چروک‌های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می‌شوند. بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست‌ها یا زیر بغل نیز استفاده می‌شود. بوتاکس در درمان لوچی ، بلفارواسپاسم ، میگرن مزمن و دیستونینیز کاربرد دارد. محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در نواحی مختلف پوست سر می باشد و معمولاً بر اساس منطقه ای از سر که بیشترین احساس درد را دارد انجام می شود. این در حالی است که در تزریق بوتاکس به منظوز زیبایی نواحی پیشانی و اطراف چشم مورد تزریق قرار می گیرند. کلفتی پوست، میزان آفتاب‌سوختگی آن و عمق چین و چروک‌ها از مواردی هستند که باید قبل از تزریق بوتاکس مورد توجه قرار بگیرند اما این بررسی هشدار داده که بسیاری از کلینیک‌ها، منافع اقتصادی را به ملاحظات پزشکی ترجیح می‌دهند.

مکانیسم اثر

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. توکسین بوتولیسم از ۲ زیر واحد تشکیل شده است. زیر واحد کوچکتر با اثر بر پروتئین‌های SNARE که در اگزوسیتوز نقش دارند مانع از آزاد سازی استیل کولین می شوند.

تاريخچه

استفاده از مواد سمي براي زيبايي به زمان رم باستان برمي‌گردد و استفاده از گياهان سمي توسط زنان رومي براي بزرگتر كردن مردمك (بلادونا) و زيباتر شدن چشم‌ها مي‌باشد.

– در سال ۱۸۲۲ دكتر Justin Kerner آلماني مقاله‌اي در رابطه با علائم سيستميك بوتوليسم در مسموميت‌هاي غذايي ارائه داد.

– در سال ۱۹۸۰ دكتر اسكات اولين مقاله در كاربرد بوتولينيوم در استرابيسم را به چاپ رساند.

– در سال ۱۹۸۹ استفاده از بوتاكس جهت درمان اسپاسم يك طرفه صورت، انحراف چشم و بلفارواسپاسم تأييديه FDA را گرفت.

– اثر زيبايي بوتولينيوم اتفاقي توسط چشم پزشك ونكوري كشف شد.

– در سال ۲۰۰۲ اين تزريقات براي اصلاح خطوط اخم مورد تأييد FDA قرارگرفت.

– در سال ۲۰۰۴ تأييديه FDA براي تزريق بوتاكس در هيپرهيدروزيس زير بغل صادر شد.

Botox:

سم باكتري بي‌هوازي كلستريديوم بوتولينيوم است كه به صورت خوراكي كشنده و در تزريق عضلاني فلج موضعي مي‌دهد.

اولين بار شركت آندگان اين پروتئين را با نام Botox وارد بازار كرد. بوتاكس پروتئين حساس به نوري است كه پروسه نگهداري آن سرمايي است ميزان تزريق در عضلات مختلف و افراد مختلف متفاوت است.

مكانيسم اثر بوتاكس:

بوتاكس با ايجاد بلوك غيرقابل برگشت در ناحيه سيناپسي صفحه عصبي- عضلاني عمل مي‌كند. برگشت اثر سم به علت تشكيل اكسون‌هاي موتور جديد مي‌باشد.

هدف از تزريق:

پيشگيري از تبديل چروك‌ها ديناميك به استاتيك است. پس بهترين سن شروع تزريق ۳۰-۲۵ سال مي‌باشد.

كاربردهاي بوتاكس:

– بلفارواسپاسم

– اسپاسم همي فاشيال

– انتروپيون اسپاستيك

– ديسكنزي فاشيال

– تورتيكولي

– ديستوني سرويكال

– استرابيسم

– ميگرن

– نورالژي بعد هرپس

– زخم‌هاي دردناك و سندرم‌هاي درد متعدد

– هموروئيد و فيشر

– هيپرهيد روزيس اوليه

– زيبايي

– نكته: سروتيپ‌هاي بوتاكس A,B,C,D,E است.

۱ بيشترين كاربرد را دارد و مناسب‌ترين سروتيپ براي تزريق است مثل Dysport

۲ ميوبلاك امريكايي سروتيپ B است.

تفاوت سروتيپ‌ها در مكانيسم عمل و مدت ماندگاري و پروسه توليد و نگهداري است.

در ۵-۳% بيماران نورولوژيك مثل ديستوني سرويكال يا اسپاسم همي فاشيال بعد از چند تزريق به علت ايجاد آنتي‌بادي خنثي‌كننده، اثرات بعدي تزريقات كاهش مي‌يابد. در موارد مقاومت مي‌توان سروتيپ را تغيير داد.

بلفارواسپاسم (Blepharospasm) چیست؟

بلفارواسپاسم به معنای پلک زدن غیر ارادی یا بسته شدن غیر ارادی پلک ها است. بلفارواسپاسم یک عارضه پیش رونده عصبی است که بیشتر در زنان میانسال و سالمند اتفاق می‌افتد. شایعترین شکل بلفارواسپاسم،” بلفارواسپاسم خود به خودی خوش خیم” (Benign Essential Blepharospasm) است که به صورت بسته شدن مکرر غیر ارادی پلک ها تظاهر می کند

 

بلفارواسپاسم در حقیقت نوعی دیستونی است. دیستونی به معنای انقباض غیر ارادی مکرر و طولانی در یک عضله یا گروهی از عضلات می باشد.

بلفارواسپاسم چگونه شروع می شود؟

بلفارواسپاسم معمولاً به صورت تدریجی ایجاد می شود. در ابتدا ممکن است فرد فقط احساس خشکی چشم یا حساسیت به نور داشته باشد و هیچ انقباض عضلانی غیر ارادی وجود نداشته باشد. پس از مدتی تحریک چشم (مثلاً نور خورشید، باد خنک، سرو صدا، حرکات سریع سر یا چشم) و استرس عصبی باعث شروع حملات بلفارواسپاسم می شود. با پیشرفت بیماری شدت و فراوانی حملات بیشتر می شود به طوری که گاهی بسته شدن پلک ها تا چند ساعت طول می کشد و فرد عملاً برای چند ساعت نابینا می شود. این حالت گاهی آنقدر شدید است که موجب ناتوانی و شرمندگی فرد از حضور در اجتماع می شود و عملاً فرد را منزوی می کند. در این حالت احتمال بروز افسردگی نیز وجود دارد.

معمولاً فشارهای روحی و استرس- مثلاً حضور در محیط های نا آشنا- باعث شدیدتر شدن بلفارواسپاسم می شود. در حالت خواب معمولاً بلفارواسپاسم متوقف می شود. به علاوه تمرکز بر یک فعالیت خاص، معمولاً باعث کمتر شدن حملات بلفارواسپاسم می گردد.

 

علت ایجاد بلفارواسپاسم چیست؟

به نظر می رسد که بلفارواسپاسم ناشی از نوعی از اشکال در عملکرد “عقده‌های قاعده ای مغز” باشد. عقده های قاعده ای بخشی از مغز هستند که در تنظیم حرکات هماهنگ عضلات دخالت دارند. البته هنوز به طور دقیق نمی دانیم که چه مشکلی باعث بروز بلفارواسپاسم می شود. در بیشتر موارد بلفارواسپاسم به صورت خودبه‌خودی و بدون هیچ علت مشخصی ایجاد می شود. البته در بسیاری از افراد، خشکی چشم عامل محرکی باشد که در افراد حساس باعث شروع بلفارواسپاسم شود. گاهی بلفارواسپاسم یا انواع دیگر دیستونی در افراد یک خانواده بروز می کند، بنابراین شاید زمینه های ارثی و ژنتیکی در بروز آن مؤثر باشند.

 

بلفارواسپاسم چگونه تشخیص داده می شود؟

بلفارواسپاسم با توجه به علائم بالینی تشخیص داده می شود. برای تشخیص بلفارواسپاسم نیاز به آزمایش یا عکس برداری خاصی وجود ندارد. انجام اقدامات پاراکلینیک تنها وقتی ضروری است که بخواهیم احتمال مشکلات همراه (مثلاً وجود تومور) را رد کنیم.

 

استرابیسم(لوچی)                                                                                                       

لوچي اصطلاح فرانسوي انحراف چشم است كه در انگليسي به آن استرابيسم مي گويند و براي تعريف چشمهايي به كار مي رود كه در يك راستا نمي توانند متمركز شوند . لوچي ممكن است در يك چشم يا هر دو چشم به طور متناوب وجود داشته باشد همچنين ممكن است هميشه يا فقط گاهي ظاهر شود.

 

                                                                                       علت استرابيسم چيست ؟

عوامل متعددي در ايجاد انحراف چشم نقش  دارند :اختلال عضلات چشم ، اختلال بينائي به خصوص يك طرفه ، اختلالات قشر مغز و عوامل خانوادگي از آن جمله اند . بيماري و تب مي تواند باعث آشكار شدن لوچي شود .

 

 

لوچي اغلب از شرايط دوران كودكي است . در بزرگسالان مواردي از غفلت و بي توجهي است كه اكثراً ريشه در دوران كودكي دارند . انحراف چشم در دوران ميانسالي مي تواند از عوارض ثانويه بيماريهاي ساير اجزاي چشم باشد كه با نابينائي كامل يا نسبي همراهند و يا به دنبال سوانح و ضربات مستقيم به عضلات و اعصاب و كاسه چشم باشد .

 

علائم و عوارض استرابیسم چیست؟

استرابيسم باعث انحراف چشمها مي شود كه اين انحراف مي تواند به سمت داخل ، خارج ، بالا يا پايين باشد .

همچنين مانع از كاركردن توام چشمها مي شود . در ابتدا اختلال بينائي ، دوبيني يا اشتباه در درك عمق تصاوير ايجاد مي شود و در صورت عدم درمان ، چشم كودك تكامل كافي را نيافته ودچار كاهش نابينائي مي شود كه آمبليوپي يا تنبلي چشم گفته مي شود ، لذا پيامد تاخير در درمان لوچي ، تنبلي چشم و در نهايت كاهش شديد بينائي است .

 

آيا انحرافات چشم مي تواند طبيعي باشد ؟                                                                   

نوزادان تا سن دو الي سه ماهگي ممكن است لوچ به نظر برسند ، اين وضعيت نبايد مايه نگراني والدين شود . اما شدت يافتن اين حالات حتي در اين سن كم نياز به ويزيت چشم پزشك دارد . وجود هر نوع لوچي بعد از سه ماهگي حتي اگر مقطعي باشد بايد به پزشك ارجاع داده شود .

 

 لوچی کاذب چیست؟                                                                                           

تصور نادرست از لوچي كودكان بعيد نيست ، اين كودكان داراي پل بيني پهن و يا چين پوستي برجسته در قسمت داخلي پلكها هستند لذا لوچ به نظر مي رسند . با رشد پل بيني اين حالت كاذب ناپديد مي شود چنين تصور كاذبي در برخي افراد خيلي نزديك بين يا خيلي دوربين نيز مشاهده مي شود . اين حالت چون گذراست ، نياز به درمان ندارد . اما به هر حال مراجعه به چشم پزشك خالي از لطف نيست.

 

درمان

  • درمان بلفارواسپاسم
  • درمان های دارویی: از آنجا که علت اصلی ایجاد بلفارواسپاسم مشخص نیست، هیچ داروی اختصاصی برای درمان آن وجود ندارد. داروهای ضد تشنج، داروهای آرام بخش و داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که معمولاً برای کنترل بلفارواسپاسم به کار می روند. پاسخ افراد مختلف به داروهای مختلف متفاوت است و نمی توان از قبل پیش بینی کرد که کدام دارو برای فرد خاصی مناسب‌تر است. اغلب لازم است فرد، داروهای مختلف را تحت نظر پزشک امتحان کند تا مشخص شود که کدام دارو برای وی مناسب تر است. به هر حال درمان دارویی در بلفارواسپاسم چندان موثر نیست. در بهترین حالت، استفاده از دارو تنها باعث بهبود نسبی و گذرا می شود. به علاوه بسیاری از بیماران هیچ پاسخ مناسبی به درمان دارویی نمی دهند.
  • تزریق بوتوکس: در حال حاضر بهترین روش درمان بلفارواسپاسم تزریق بوتوکس است که در کشور ما با نام تجاری دیسپورت عرضه می  شود. بوتوکس نام تجاری پروتئین پیچیده ای است که از یک باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم استخراج می شود. بوتوکس پس از تزریق در محل، جذب پایانه های عصبی می شود که به عضلات فرمان می دهند. در این پایانه ها بوتوکس مانع آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین می شود که مسئول انقباض عضلات است. در نتیجه نوعی فلج موقتی در عضلات ایجاد می شود که بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد.
    وقتی بوتوکس به صورت موضعی به داخل عضلاتی تزریق می شود که مسوول بسته شدن پلک هستند، این عضلات فلج می شوند و دیگر قادر به انقباض نیستند، در نتیجه علائم بلفارواسپاسم برطرف می شوند. معمولاً اثر تزریق پس از یکی دو هفته ظاهر می شود و ۳ تا ۶ ماه باقی می ماند. پس از این مدت لازم است تزریق بوتوکس مجدداً تکرار شود. البته در معدودی از بیماران پس از یکی دو بار تزریق علائم برطرف می شود، اما این حالت شایع نیست و معمولاً لازم است تزریق بوتوکس هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تکرار گردد. تزریق بوتوکس روش بسیار مؤثری در کنترل علائم بلفارواسپاسم است به طوری که در بیش از ۹۰ تا ۹۵% موارد باعث بهبود قابل توجه فرد می شود. البته تزریق بوتوکس می تواند عوارضی از قبیل افتادگی پلک، تاری دید یا دوبینی ایجاد کند اما کلیه این عوارض گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت ۶ ماه برطرف می گردند.
  • جراحی: جراحی معمولاً برای مواردی بکار می رود که یا تزریق بوتوکس هیچ اثر مفیدی نداشته است و یا فرد به انجام تزریقات مکرر علاقه ای ندارد. شایعترین روش جراحی که برای درمان بلفارواسپاسم به کار می رود برداشتن عضله یا میکتومی (Myectomy) است. در این روش قسمتی از عضلاتی که مسوول بستن پلک هستند با جراحی برداشته می شوند. این روش در ۷۰ تا ۸۰% موارد باعث بهبود علائم بلفارواسپاسم می شود. اما عوارض عمل جراحی بیشتر از تزریق بوتوکس است، به علاوه عوارض تزریق بوتوکس برگشت پذیر است اما عوارض عمل جراحی اغلب غیر قابل برگشت است.
  • درمان های حمایتی: همانطور که گفته شد استرس و فشار عصبی معمولاً باعث بدتر شدن بلفارواسپاسم می شود. آموزش بیمار و اطرافیان و حمایت موثر افراد خانواده از فرد مبتلا به بلفارواسپاسم می تواند نتایج مفیدی در کنترل علائم داشته باشد.

باید توجه داشت که حملات شدید بلفارواسپاسم می تواند تا چندین ساعت فرد را عملاً نابینا کند. ایمن سازی محیط زندگی فرد اهمیت زیادی دارد تا در صورت بروز چنین شرایطی خطری برای فرد پیش نیاید.

بلفارواسپاسم می تواند موجب بروز اضطراب، افسردگی و انزوای فرد شود. درمان اضطراب و افسردگی در این شرایط می تواند عملکرد فرد را بهبود بخشد.

استفاده از عینک های آفتابی تیره به دو علت به مبتلایان بلفارواسپاسم کمک می کند. اول آنکه عینک آفتابی با جلوگیری از تابش نور شدید به چشم، مانع از تحریک چشم شده و تا حدی از بروز حمله بلفارواسپاسم جلوگیری می کند. ثانیاً عینک تیره با پنهان کردن چشم، مانع از آن می شود که سایرین متوجه پلک زدن غیر عادی فرد شوند، در نتیجه حضور در اجتماع را برای فرد آسان تر می کند.

استفاده از قطره های اشک مصنوعی و مرطوب کننده های چشم برای درمان خشکی چشم و درمان التهاب پلک (بلفاریت) با کاهش تحریک سطح چشم ممکن است به کنترل حملات بلفارواسپاسم کمک کند.

با توجه به ماهیت مزمن بیماری و مشکلاتی که این عارضه در روابط اجتماعی فرد ایجاد می کند، در برخی از کشورها گروه های حمایتی برای مبتلایان به بلفارواسپاسم به وجود آمده است. در کشور ما متأسفانه هنوز چنین تشکیلاتی وجود ندارد.

درمان استرابيسم چيست ؟

استرابيسم يا لوچي قابل معالجه است اما اگر درمان آن را به گذشت زمان بسپاريم قطعاً هزينه بسياري را بر فرد تحميل خواهد كرد ، كودك از لوچي نجات نيافته و در نهايت چشم لوچ وي دچار كاهش بينائي خواهد شد . البته بالغين را هم مي توان درمان نمود درمان در بالغين مي تواند دوبيني بيمار را رفع كند يا حداقل يك ظاهر نرمال به چشم بدهد .

درمان لوچي يا استرابيسم شامل استفاده از عينك ، پريسم يا منشور ، ورزش عضلات چشم و در نهايت جراحي است .

– درمان معمول تنبلي چشم كه يكي از علل لوچي است يا مي تواند خود علامتي ناشي از لوچي باشد ، بستن چشم سالم است يامي توان با قطره يا عينكهاي خاص به سادگي ديد چشم سالم را تار كرد و به اين ترتيب چشم ضعيف تر را وادار به كار كرده و آن را تقويت نمود .

– كودك لوچ اغلب داراي ضعف بينائي در يك يا هر دو چشم مي باشد كه با عينك قابل اصلاح است. حدود ۲۵ درصد كودكان لوچ تنها با استفاده از عينك بينائي طبيعي خود را بدست مي آورند و نيمي ديگر از اين كودكان بهبودي نسبي خواهند داشت .

– تمرينات و ورزشهاي چشمي تنها در صورتي عملي است كه كودك نيز همكاري كند لذا براي كودكان خيلي خردسال نمي تواند مفيد باشد .

– و در نهايت روش جراحي است كه سن مطلوب آن دو الي چهار سالگي است ولي تا ۷ سالگي نيز اين عمل انجام مي شود ، بعد از اين سن نيز عمل انجام مي شود اما فقط مي توان انحراف چشم را اصلاح نمود و چشم مبتلا  تا حدي  دچار كاهش بينائي خواهد شد و حتي پس از عمل نيز اين چشم گرايش مجدد به لوچ شدن خواهد  داشت .عمل جراحي بر روي عضلات مسئول حركات چشم صورت مي گيرد ، لذا كرة چشم شكافته نمي شود و در هيچكدام از اجزا تغييري صورت نمي گيرد .

 برخي از انواع لوچي ها را مي توان با داروهاي جديد مانند بوتاكس بجاي جراحي درمان كرد . اين داروها گهگاه عضلات را تضعيف مي كنند ، لذا تزريق دارو داخل عضلات قوي تر  به عضلات  ضعيف اجازه تقويت و تكامل را  مي دهد.

لوچي در كودكان بزرگتر يا بالغين می تواند ناشی از فلج عضلات حرکتی به علل زیر باشد :

– سقوط اتفاقي با سر كه  با آسيب ديدگي داخل مغز يا آسيب مستقيم به چشم همراه باشد .

–  تبهاي مغزي ، تيفوئيد ، مننژيت ، ديفتري يا آبسه هاي مغزي ، آبله

–   بيماريهاي مغزي با علل ناشناخته

دكتر احمد عامری در گفت وگو با (ایسنا)، درباره استرابیسم (انحراف چشم) توضیح داد: هدف اصلی درمان استرابیسم هم راستا كردن چشم‌ها با یكدیگر است.

وی ادامه داد: هم راستا شدن چشم‌ها به معنای هماهنگ كردن دو چشم دارای انحراف با یكدیگر است. از جمله مزیت‌های درمان استرابیسم این است كه دو چشم دید واحد یافته و فرد می‌تواند صاحب دید سه بعدی (دید درك عمق) شود. همچنین بازگرداندن زیبایی به چهره فرد در درمان انحرافات چشمی مورد توجه است.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، با اشاره به این كه كمی قبل‌ترعمل استرابیسم را در ردیف اعمال جراحی زیبایی قرار می‌دادند، گفت: این در حالی است كه استرابیسم، عمل زیبایی نیست بلكه در جراحی یك حالت غیرطبیعی به یك حالت طبیعی باز می‌گردد. بسیاری از این بیماران به علت ظاهر متفاوتی كه دارند سعی می‌كنند خود را از محیط‌های اجتماعی دور نگه داشته و در نتیجه گوشه‌گیر و افسرده می‌شوند. عمل جراحی استرابیسم در حقیقت به بهبود وضعیت روانی فرد بیمار نیز كمك می‌كند و به او اعتماد به نفس می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش كه مناسب‌ترین سن برای درمان انحراف چشم چه زمانی است، عنوان كرد: این مسئله به نوع انحراف چشم بستگی دارد. برای ۸۰ درصد انحرافات چشمی، سنین ۶ ماه تا ۲ سالگی مناسب‌ترین زمان برای درمان است.عامری ادامه داد: درمان استرابیسم در ماه‌های ابتدایی پس از تولد بهترین نتیجه درمان را در بر دارد. البته درمان انحرافات چشمی در سنین بالا امكان پذیر است اما فرد دیگر نمی‌تواند دید سه بعدی (درك عمق) خود را به دست بیاورد.این فوق تخصص استرابیسم در توضیح روش‌های درمانی این عارضه گفت: روش‌های جراحی و روش‌های غیرجراحی برای درمان استرابیسم به كار گرفته می‌شوند. تجویز عینك از جمله روش‌های غیرجراحی درمان استرابیسم است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، تزریق بوتاكس را از جمله روش‌های غیرجراحی درمان استرابیسم دانست و عنوان كرد: تزریق بوتاكس بویژه در كودكان زیر یك سال كه مبتلا به انحراف داخل چشم هستند، به كار گرفته شده و از لحاظ اثر بخشی با جراحی برابری می‌كند. در این روش بوتاكس به داخل عضلات چشم تزریق می‌شود.وی درباره روش جراحی برای برطرف ساختن انحراف چشم گفت: جراحی در مواردی كه بیمار به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهد به كار گرفته می‌شود. در عمل جراحی از طریق جابه جایی عضلات چشم، نتیجه دلخواه به دست می‌آید. جراحی برای همه انواع انحرافات چشمی قابل انجام است، البته انتخاب نوع درمان به شرایط بیمار بستگی دارد.این فوق تخصص استرابیسم در پایان در خصوص میزان موفقیت درمان استرابیسم اضافه كرد: در بهترین شرایط ۸۰ درصد از بیمارانمان با یك مرتبه عمل جراحی بهبود یافته و برای ۲۰ درصد احتمال عمل مجدد وجود داردد.

 

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً طی ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابد. هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث افتادگی پلک ، فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود.

 

چهره بی‌احساس با تزریق بوتاکس

متخصصان هشدار داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند توانایی جوانان برای نشان دادن احساساتشان از طریق حالات چهره را به شدت محدود کند. آنها می‌گویند که حالت‌های متفاوت چهره نه‌ تنها بازتاب‌دهنده احساسات هستند بلکه در شکل دادن آنها هم تاثیر دارند و هشدار می‌دهند که پرورش نسلی جوان با «چهره‌های توخالی» می‌تواند مانع از رشد احساسی و اجتماعی در میان این رده سنی شود. بوتاکس ماهیچه‌های بالای صورت و پیشانی به صورت موقت فلج می‌کند و مانع از چین و چروک شدن پوست هنگام اخم کردن یا بالا دادن ابرو می‌شود.

 

فلج عضلات حركتي چشم به از كار افتادن اعصابي مربوط مي شود كه از مغز خارج مي شوند در اين نوع فلج جراحي فوري توصيه نمي شود بلكه بايد به استراحت و تقويت عضلات و اعصاب همت گمارد  . با گذشت زمان و استراحت در دراز مدت ۵۰% اين موارد بطور نسبي يا كامل بهبود مي يابند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :