به گزارش”پایگاه تخصصی علوم بینایی ایران”و به نقل از Healthy day گروهی از محققان دانشگاه هاروارد مطالعه ای بصورت کلینیکال ترایال بروی افرادی که کلسترول بالایی داشتند و به بیماری AMD از نوع DRY مبتلا بودند انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که دز بالای این داروها می تواند در این بیماران مفید باشد.

abnormalretina

بیماری AMD حدودا۱۵۰  میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است و به دو نوع DRYوWET  تقسیم می شود و نوع DRY فراوانی بیشتری نسبت به نوع WET داشته و حدودا ۸۵ درصد کل مبتلایان به این بیماری را در بر می گیرد.در این بیماری چربی در فضای تحت رتین تجمع کرده و باعث تاری دید بیمار می شود.در چند سال اخیر تمام درمان ها بروی نوع WET معطوف بوده و درمان برای نوع DRY صورت نمی گرفت.

در این مطالعه ۲۳ نفر از این بیماران تحت درمان Lipitor با دز بالای ۸۰ میلیگرم قرار گرفتند.در۱۰ نفر از این بیماران رسوب فضای تحتانی رتین از بین رفت و بیماران نیز بهبودی نسبی در دید خود تجربه کردند(نتایج ماطلعه در ژورنال EBioMedicine بچاپ رسیده است).دوره بهبودی برای این بیماران یک سال تا ۱۸ ماه گزارش شده است.

Intermediate_age_related_macular_degeneration

دکتر ژوان میلر رئیس بخش چشم پزشکی هاروارد و رئیس کلینیک چشم و گوش ماساچوست در مورد نتیجه این مطالعه اینگونه بیان کردند:

“ما در این تحقیق متوجه شدیم که دز بالای استاتین می تواند میزان رسوبات چربی تحت رتین را کاهش دهد و شاید این کشف،سرآغازی باشد برای درمان میلیون ها انسان که از DRY AMD رنج می برند”.

مطالعات آتی در مورد درمان افراد مبتلا به DRY AMD با دز بالای استاتین هایی مانند: Lipitor، Crestor  و Zocor  در جامعه مورد مطالعه با حجم نمونه ای بالاتر خواهد بود تا بدین طریق بتوان به نتایج مفید بیشتری دست پیدا کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :