به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سیدحسن هاشمی روز دوشنبه در
همایش بین المللی دیابت و نیز رونمایی از سند ملی دیابت در سالن همایش های صدا وسیما، بر اهمیت کنترل دیابت و عوارض آن تاکید کرد و افزود: اکنون حدود ۴٫۵ میلیون نفر در ایران از دیابت رنج می برند که دو میلیون نفر از آنها از بیماری خود بی اطلاع هستند.
وی ادامه داد: شیوع دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا بیش از میانگین جهانی است و تا سال ۲۰۲۵ میلادی تعداد این بیماران دو برابر می شود، ایران نیز از نظر شیوع دیابت در خاورمیانه پس از مصر و پاکستان در رتبه سوم قرار دارد.
هاشمی به عوارض بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: عوارض دیابت طی زمان افزایش می یابد، به عنوان مثال دیابتی ها دو تا چهار برابر بیش از افراد عادی در معرض ابتلا به بیمارهای قلبی عروقی هستند و خطر کوری و خطر بیماری های کلیوی در دیابتی های به ترتیب ۲۵ و ۱۷ برابر افراد عادی است.
وزیر بهداشت ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار اختلالات عصبی می شوند و قطع عضو (قطع پا) در بین ۱۵ تا ۴۰ درصد این بیماران اتفاق می افتد.

** بیمه ها هزینه های درمان و پیشگیری دیابت را پوشش دهند
وزیر بهداشت از سازمان های بیمه گر خواست، بخش بیشتری از هزینه های درمان و پیشگیری دیابت را پوشش دهند.
وی افزود: اگر سازمان های بیمه گر وسایل تشخیصی و داروی بیماران دیابت را به خصوص برای کودکان و نوجوانان پوشش دهند، بدون تردید هزینه های بیمه ها و عوارض این بیماری که در آینده کشور را گرفتار می کند، بسیار کمتر خواهد شد و مردم زندگی سالم تری خواهند داشت.
هاشمی همچنین با اشاره به زمان تصویب بودجه و قانون برنامه ششم توسعه گفت: لازم است با اخذ عوارض بر کالاهای آسیب رسان و موادی که بیماری های غیرواگیر مانند دیابت و چاقی را افزایش می دهند، به سمتی برویم که مصرف این مواد کاهش یافته و با استفاده از این منابع بیمه ها بتوانند پوشش بهتری برای پیشگیری و درمان بیماری های غیرواگیر ارائه کنند و وزارت بهداشت نیز در این زمینه کنار بیمه ها خواهد بود.
وزیر بهداشت ادامه داد: پیشگیری از دیابت یک وظیفه ملی و جهانی است و موفقیت در این زمینه نیازمند همکاری همه سیاستگذاران و ذینفعان چه در بحث دولتی و خصوصی و نیز سازمان های بین المللی است.
وی گفت: امیدواریم با همکاری مشترک همه دستگاه ها، تغییرات اساسی را در زمینه پیشگیری و مراقبت از بیماری هزار چهره دیابت در کشور شاهد باشیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: بیماری های غیرواگیر عامل ۷۰ درصد مرگ و میر در دنیاست و شهرنشینی و مدرن شدن زندگی به این مسئله دامن زده است.
وی گفت: بیماری های قلبی عروقی با پنج میلیون مرگ، بیماری سرطان با سه میلیون مرگ، بیماری های تنفسی آسم و «سی او پی دی» – COPD -(نوعی بیماری تنفسی) با چهار میلیون مرگ و دیابت با پنج میلیون مرگ سالانه در صدر بیماری های غیرواگیر از نظر مرگ آوری قرار دارند.
هاشمی ادامه داد: بر اساس گزارش سال ۲۰۱۳ میلادی سازمان بهداشت جهانی، اکنون ۳۸۷ میلیون دیابتی در دنیا زندگی می کنند و این آمار تا سال ۲۰۲۵ به ۶۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد.
وی گفت: در دنیا از هر ۱۲ نفر یکی با دیابت زندگی می کند و هر شش ثانیه یک نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهد ضمن اینکه نیمی از دیابتی ها از بیماری خود مطلع نیستند.
وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت افزود: طرح تحول سلامت و پوشش همگانی بیمه سلامت باعث شد، سهم مردم از هزینه های درمان کاهش یابد و دسترسی مردم به خدمات پیشگیری بویژه در حاشیه شهرها – که ۱۰میلیون زیر پوشش خدمات سلامت رفته اند – بیشتر شد.
هاشمی ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت یادآوری کرد که همواره پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماری، ارزان تر و موثرتر از درمان است، بنابراین وزارت بهداشت اکنون کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
وزیر بهداشت ادامه داد: در طرح تحول سلامت کنترل دیابت و فشار خون از ابتدا در نظر گرفته شده بود و در آینده معلوم می شود که اجرای چنین طرحی درست بوده است و البته بیمه ها باید همکاری بیشتری کنند.
وی گفت: هر چه بیماری ها دیرتر تشخیص داده شده و درمان شوند، مشکلات شخصی و اجتماعی کشور بیشتر می شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :