به گزارش وب سایت “ایران آیز” در رابطه با امضای تفاهم نامه بین دو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران دکتر محمد آقازاده امیری، مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نقش کلیدی و مهمی را ایفا کرده است. به همین منظور گفتگویی را با ایشان ترتیب دادیم. همچنین در ادامه در مورد مسائل مختلفی از جمله استانداردسازی، راه اندازی OD و … گفتگو شد که در ادامه می توانید این مصاحبه را مطالعه بفرمایید:

آقای دکتر در مورد تحصیلات تکمیلی و اقدامات اخیر توضیحاتی را ارائه بفرمایید.

تحصیلات تکمیلی پویایی و تعالی یک رشته دانشگاهی است. متاسفانه در اپتومتری موانع متعددی در این خصوص وجود داشته و دارد. در واقع ما از داخل مخالف داریم . عدم راه اندازی تحصیلات تکمیلی بر کلیه شئونات رشته تاثیر منفی گذاشته است . ما بنا بر وظیفه از راه اندازی فوق لیسانس بین الملل شروع کردیم و مشکلات زیادی را بواسطه مخالفین داخلی تحمل کردیم ولی انجام شد. بعد از آن فوق لیسانس سراسری را راه اندازی کردیم . راه اندازی فوق لیسانس نه تنها جزو مطالبات همکاران بود مقدمه ای برای راه اندازی مقطع دکترا بود.مصرانه و بدون توجه به مخالفتهای داخلی و بیرونی درخواست خود را پیگیری کردیم. در مقطعی راه اندازی دکتری تخصصی در مرحله پذیرش دانشجو بود که متوقف شد. توقف آن ضربه ای بود که از داخل خوردیم و دانشگاه شهید بهشتی فاقد صلاحیت برای این مهم تشخیص داده شد. این اتفاق ما را ناامید نکرد و به تلاش خود ادامه دادیم این بار پذیرش دانشجو بصورت مشترک بین دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران تقاضای ما بود خوشبختانه این درخواست در شورای گسترش به تصویب رسید و منتظر اعلام آن شورا جهت پذیرش دانشجو هستیم.اضافه کنم در مقطع زمانی قبل هرسه دانشگاه شهید بهشتی و ایران و مشهد کریکولوم مورد نظر خود را برای مقطع دکترا ارایه داده بودند. موافقت با راه اندازی مقطع دکتری طی درخواستی به معاونت آموزشی وزارتخانه عملی می گردد .چه تعداد دانشجو ی دکتری پذیرفته میشود؟
هدف ما در وهله اول راه اندازی مقطع دکتری میباشد و در خصوص تعداد رایزنی های لازم انجام شده است ما پیشنهاد حداقل ۴ نفر برای هر دانشگاه را داده ایم تصميم با وزارتخانه است.

نظراتی در مورد ضرورت راه اندازی دکترای حرفه ای اپتومتری (oD) مطرح میشود نظر شما در این مورد چیست؟

دکترای حرفه ای اپتومتری نیاز مسلم وقطعی اپتومتری برای بالندگی و ارتقا کیفی خدمات اپتومتری میباشد. از سالها پیش ضرورت آن را طی مکاتبات جلسات و گفتکوهای متعدد به وزارتخانه منتقل کرده ایم اما وزارت بهداشت نظر مثبتی ندارد. بخاطر دارم ضیافت افطاری بود در دانشگاه شهید بهشتی که رییس دانشگاه و خانم دکتر دستجردی وزیر وقت حضور داشتند، من و اقايان خسروی و زرین با وزیر در مورد OD صحبت کردیم رییس دانشگاه دکتر ابوالقاسمی مرتب به ما اشاره میکردند اصلا در مورد OD صحبت نکنید که واکنش نشان خواهند داد. من فکر میکنم با فارغ التحصیل شدن تعدادکافی در مقطع دکترای تخصصی و تقویت گروههای آموزشی و نجات از وضعیت بغرنج فعلی راه برای دکترای حرفه ای هموار می شود.

در مورد امنیت آزمونها در سنوات قبل شبهه هایی مطرح میشود مایلیم نظر شما را جویا شویم.
امنیت آزمونها به لحاظ حفظ سوال ها در سنوات قبل در حد خوبی بوده است. کلیه اعضای هییت بورد در خصوص حفظ امنیت سوال ها مسئول هستند و تلاش شان را در این مورد کرده اند. مضاف بر اینکه در جلسات هییت بورد دوربین نصب شده وضریب ایمنی را بالا می برد. ایجاد شبهه در بین همکاران صحیح نیست و فکر میکنم اگر فردی اینکار را انجام میدهد در واقع قصد دارد آدرس غلط به همکاران بدهد. مثل موضوع اپتیکی ها که موافقت کردند و امضا کردند بعد دانشجویان را تحریک به تحصن نمودند.در صورتیکه سند و مدرکی در این مورد وجود دارد به مراجع مربوطه اعلام تا فرد خاطی مجازات گردد.


موضوع توقف استانداردسازی را شنیده اید نظرتان چیست؟

در زمانیکه ما در انجمن بودیم ساختار استاندارد سازی را پیاده کردیم و کل خدمات را جمع بندی نمودیم و بصورت دسته بندی شده خدمات را استاندارد سازی میکردیم. حفظ حریم حرفه ای و جلوگیری از آسیب های اینچنینی روحیه تعامل و دور اندیشی میخواهد، با روحیه تهاجمی و نفی نیروهای موثر خودی منتظرچنین اتفاقاتی باید باشیم. البته اطلاعات دقیق تر در مورد فعالیتهای انجام شده را از جناب زرین بگیرید که رییس کمیته استاندارد سازی بودند. پخش مطالبی در این مورد که گروه قبل کاری نکرند بیشتر مصرف شخصی دارد و از نظر ما ارزشی ندارد چرا که مستندات و شرح فعالیتها موجود است بهرحال انسداد استاندارد سازی اتفاق خوبی نیست و عاملان آن پاسخگو خواهند بود.

موضوع پذیرش اپتیکی ها همچنان در محافل اپتومتری چالش برانگیز می باشد، نظر شما در این مورد چیست؟

من به هیچ وجه راضی به این موضوع نبوده ام و آنرا تضییع حق اپتومتریستها میدانم ولی شرایطی بود که از غفلت همگانی ناشی شده بود. موضوع از اوایل دهه هشتاد شروع شد و همه غفلت کردند بهتر است اطلاعات دقیق تر را از دکتر عباسعلی یکتا که رییس سیاستگذاری بورد بودند و مستقیما با این موضوع ارتباط داشتند بگیرید در کل نظر من این است که مخالفت با این جریانات از طریق تحصن و رفتارهای مشابه صحیح نیست و رشته ضربه میبیند.

در پایان اگر صحبتی مانده است بفرمایید
بنده بعنوان یک عضو از جمع اپتومتریستها که سالها فعالیتهای آموزشی و اجرایی و کلینیکی داشته ام بزرگترین مشکل فعلی اپتومتری را دراین مقطع دانشجو ابزاری میدانم. دانشجویان بدلیل شرایط تحصیلی از موضوعات مختلف حرفه ای در گذشته و حال اطلاعات دقیقی ندارند و صحیح نیست که با اطلاعات غلط ذهن انها را خراب کنیم. عافیت طلبی و منفعت طلبی به صور مختلف از مشکلات حال اپتومتری است متاسفانه خیلی ها حقیقت را میدانند ولی به دلایلی که گفتم آن را کتمان می کنند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :