سلامت نیوز: بررسی های تازه نشان می دهد که کنترل نادرست و نامنظم قند خون، خطر ابتلا به زوال عقل را در بیماران دیابتی بیش از پیش افزایش می دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، تاثیر مخرب دیابت بر افزایش خطر سکته قلبی، اختلال در بینایی، سکته مغزی و نارسایی کلیوی موضوعی شناخته شده است.

به گزارش روزنامه فرانسوی لو فیگارو، پژوهش ارائه شده در تازه ترین کنگره مطالعات دیابت در استکهلم نشان می دهد که این بیماری همچنین تاثیر قابل توجهی در افزایش وسعت آسیب های مغزی از جمله زوال عقل و بروز بیماری آلزایمر دارد.

با این حال، تاثیر دیابت بر افزایش آسیب مغزی و زوال عقل در افرادی که اقدامات کنترل قند خون را به درستی صورت نمی دهند، ۵۰ درصد بیشتر از سایر مبتلایان است.

محققان موسسه گوتبورگ (Göteborg) سوئد در مدت هشت سال وضعیت ۳۵۰ هزار دیابتی بالای ۵۰ سال را که در آغاز پژوهش به مشکل تحلیل نیروی فکر مبتلا نبودند، مورد مطالعه قرار دادند.

پژوهشگران در این مدت تلاش کردند شواهدی را در مورد ارتباط میزان هموگلوبین گلیکولیزه در بدن و بروز مشکل زوال عقل در مبتلایان به دیابت نوع دو بیابند.

غلظت هموگلوبین گلیکولیزه به دلیل نشان دادن متوسط قند خون در مدت سه ماه، شاخص بهتری در قیاس با تست گلوکز است که میزان این قند را در تنها یک روز نشان می دهد.

این مطالعات در نهایت نشان داد که احتمال زوال عقل در بیمارانی با غلظت هموگلوبین گلیکولیزه ۱۰٫۵ درصد دو برابر افرادی است که میزان هموگلوبین گلیکولیزه آن ها ۶٫۵ درصد است.

پرفسور لیز بوردیه (Lyse Bordier) متخصص دیابت در بیمارستان بژن (Bégin) فرانسه معتقد است: مغز انسان برای فعالیت به گلوکزی وابسته است که خود آن را نمی سازد. پس عجیب نیست که میان قند خون بالا و اختلال در قوای فکری رابطه ای وجود داشته باشد.

قند خون بالا با گذشت زمان می تواند به میکروآنژیوپاتی منجر شود؛ این بیماری با تضعیف دیواره عروق کوچک که مسئول اکسیژن رسانی و تغذیه بافت مغزی هستند، در عملکرد مغز اختلال ایجاد کرده و خطر بروز زوال عقل را افزایش می دهد.

این پژوهش نشان داد که تحلیل قوای فکری در افرادی که غلظت هموگلوبین گلیکولیزه خون آنان بالا است، بیش از سایر مبتلایان به دیابت است. براین اساس، کنترل منظم قند خون می تواند به میزان چشمگیر از خطر بروز مشکل در عملکرد مغز بکاهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :