به گزارش پایگاه تخصصی علوم بینایی ایران و به نقل از Healio استفاده از Diquafosol   می تواند علائم خشکی چشم القائی از عدسی تماسی را کاهش دهد.بر اساس مطالعه ای که محققان در ژورنال optometry and vision science منتشر کرده اند بیمارانی که در اثر استفاده از عدسی تماسی دچار خشکی چشمی القایی شده اند با استفاده از Diquafosol  ۳%دچار بهبود بایومارکر های قرنیه ای در لایه اشکی و میوسین و همچنین کاهش میزان رنگ پذیری کانژکتیوا و قرنیه می شوند.

Diquafosol  (پرولاکریا) آگونیست گیرنده P272 بوده و با تحریک گیرنده های P272 باعث ساخت بیشتر نمک،آب و میوسین می شود.از این دارو بعنوان نسل جدید درمان خشکی چشم یاد می شود و تا زمان نگارش این مقاله موفق به کسب تاییدیه FDA نشده است.

محققان در این مطالعه ۱۲ نفر را که مبتلا به خشکی چشم بوده و از لنز تماسی استفاده می کردند را بوسیله محلول تتراسدیوم Diquafosol  بمدت ۴ هفته تحت درمان قرار دادند.تست هایی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت عبارت بود از TFBUT(تست شکست لایه اشکی)،رنگ پذیری قرنیه و ملتحمه و تست شیرمر.بعد از ۴ هفته درمان با این محلول مقادیر رنگ پذیری قرنیه ای و ملتحمه ای بهمراه TFBUT بهبود قابل توجه داشت اما نتایج تست شیرمر ثابت و بدون تغییر بود.

THUMBNAIL_Fotolia_100990838_Subscription_Monthly_M

 

علاوه بر تست های فوق محققین از F-WGA نیز در این تست استفاده کردند و بعد از ۴ هفته درمان با Diquafosol  بطور قابل توجهی میزان شدت فلورسین مرکزی قرنیه افزایش یافت(اندیکاسیونی از لایه میوسین).میزان پروتئین های کلی اشک  بعد از درمان با Diquafosol  تغییراتی نداشت و چهار پروتئین اصلی اشک مانند لاکتوفرین،لیپوکالین-۱،لیسوزیم و slgA نیز بعد از درمان ثابت بود.

با توجه به نتایج فوق الذکر ،دانشمندان امیدوار هستند تا Diquafosol  بتواند مشکلات خشکی چشم القائی از لنز های تماسی را درمان کند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :